Dziś Europejski Dzień przeciwko Handlowi Ludźmi. „Rocznie na całym świecie sprzedawanych jest nawet 40 mln osób”

Handel ludźmi jest najszybciej rozwijającą się działalnością przestępczą na świecie. To trzecie źródło dochodów dla organizacji przestępczych, po handlu bronią i handlu narkotykami. 18 października przypada Europejski Dzień przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu.

fot. Kindel / Pexels

Tragedia 40 mln ludzi

Jak przypominają Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie i organizacja HAART Kenya, rocznie na świecie nawet 40 mln osób pada ofiarą handlu ludźmi. Radosław Malinowski z HAART Kenya zwraca uwagę, że za każdą z tych osób „kryje się ogromna tragedia”. Te osoby kosztem własnego zdrowia i życia są zmuszane do zarabiania pieniędzy dla handlarzy – tłumaczy.

W tym kontekście przytacza przykład młodych kobiet zmuszanych do pracy w fabryce, gdzie miały do czynienia z trującymi substancjami, bez dostępu do odzieży ochronnej. Mieliśmy też przypadek dziewczynki, która została porwana do pracy w domu publicznym i zmuszana do świadczenia usług seksualnych praktycznie każdemu, kto za nią zapłacił. W desperacji musiała uciekać, skacząc z trzeciego piętra. Była to jedyna droga ucieczki – relacjonuje Malinowski. Przypomina, że HAART Kenya pomaga takim osobom. Proponuje im terapię i wspiera w powrocie do normalnego życia.

6-latka wykupiona z niewoli

Minister edukacji i nauki prof. Przemysław Czarnek zwrócił uwagę, że „handel ludźmi to wielka zbrodnia czasów dzisiejszych”. Handluje się migrantami, wyzyskując ich, zabierając od nich ostatnie pieniądze za przejazd do lepszego świata – dodał.

Reklama
Reklama

Niekontrolowana migracja jest wykorzystywana przez handlarzy ludźmi i organizacje przestępcze. Kilka lat temu w czasie kryzysu migracyjnego 90 proc. kobiet, które próbowały dostać się do Europy kanałem libijskim, zostało zgwałconych. Na Bliskim Wschodzie chrześcijanki i jazydki były sprzedawane jako niewolnice seksualne i brutalnie wykorzystywane przez terrorystów z tzw. Państwa Islamskiego.

Siostry zakonne wykupywały jazydki i chrześcijanki z niewoli od terrorystów islamskich. Najmłodsza dziewczynka wykupiona z niewoli miała 6 lat – mówi ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor sekcji polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

3 gałęzie współczesnego handlu ludźmi

Na współczesny handel ludźmi składają się trzy gałęzie: handel do niewolniczej pracy, niewolnictwo seksualne i handel na organy – dodaje ks. Paweł Antosiak z PKWP. Szacuje się, że ok. 20 proc. światowych przeszczepów organów dokonuje się od osób, które zostały sprzedane czy uprowadzone – wskazuje.

Reklama
Reklama

Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie przestrzega, by nie pozwolić na wytyczenie nowego szlaku migracyjnego reżimowi na Białorusi. Bądźmy mądrzy i nie powodujmy jeszcze większego nieszczęścia tych ludzi – podkreśla ks. prof. Waldemar Cisło. Dodaje, że w czasie wielkiej fali migracyjnej w Egipcie „znaleziono cmentarzyska ze szczątkami młodych ludzi, których organy pobrano”. To często bezradni uchodźcy i migranci, którzy trafili w ręce mafii – podsumowuje dyrektor sekcji polskiej PKWP.

Pomoc dla ofiar handlu ludźmi można przekazać poprzez SMS o treści „WOLNI” na nr 72405.

os, pkwp.pl / Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę