Polacy ofiarami handlu ludźmi w Wielkiej Brytanii

Polska znajduje się na 10. miejscu listy 116 krajów, których obywatele są potencjalnymi ofiarami handlu ludźmi w Wielkiej Brytanii - wynika z raportu brytyjskiej Narodowej Agencji ds. Przestępczości. Według danych z 2017 r., 102 spośród 5145 potencjalnych ofiar tego procederu na Wyspach Brytyjskich stanowią osoby narodowości polskiej.

Spośród 102 potencjalnych ofiar handlu ludźmi pochodzących z Polski, najwięcej, bo aż 83 osoby, to ofiary wykorzystywania w miejscu pracy. Kolejnych 11 padło ofiarą przestępstw na tle seksualnym, 2 domowego niewolnictwa, a 6 „nieznanych sposobów wykorzystywania” – wynika z klasyfikacji, zastosowanej w raporcie brytyjskiej Narodowej Agencji ds. Przestępczości. Wśród nich 14 osób stanowiły osoby niepełnoletnie (czyli mające poniżej 17 lat w momencie wykorzystania po raz pierwszy).

Całkowita liczba potencjalnych ofiar pochodzących z Polski zmniejszyła się w stosunku do roku 2016, kiedy było ich 163. Niemniej jednak, pod względem liczby ofiar, Polacy zajmują 10 ze 116 miejsc, na liście narodów, których przedstawiciele padli ofiarą tego procederu w Wielkiej Brytanii w ubiegłym roku.

Jak alarmują autorzy raportu, całkowita liczba potencjalnych ofiar handlu ludźmi (5145 osób) wzrosła w 2017 r. o 35 proc. w stosunku do poprzedniego roku (3804 przypadki) i nieustannie rośnie od roku 2013, w którym została powołana Narodowa Agencja ds. Przestępczości i przeprowadzono pierwsze badania.

Reklama
Reklama

Wg raportu z 2017 r. 2454 potencjalnych ofiar (47 proc.) stanowiły kobiety, 2118 (41 proc.) – osoby niepełnoletnie. Najwięcej z nich pochodziło kolejno z Wielkiej Brytanii (819 osób), Albanii (777 osób), Wietnamu (739 osób), Chin (293 osób) i Rumunii (264 osoby).

O wynikach raportu informuje m.in. Santa Marta Group – międzynarodowa inicjatywa jednocząca działalność służb i Kościoła w przeciwdziałaniu handlowi ludźmi i pomocy ofiarom, której przewodniczy przewodniczący Konferencji Biskupów Anglii i Walii, kard. Vincent Nichols.

Regularną modlitwę w intencji ofiar handlu ludźmi na całym świecie organizuje od wspólnota Sieć Bakhita od świętej niewolnicy z Sudanu św. Józefiny Bakhity. Akcja nazywa się  Noc Miłosierdzia i odbywa się zawsze w noc po pierwszej sobocie miesiąca, łącząc wspólnoty i osoby indywidualne w wołaniu o Bożą pomoc dla ofiar handlu ludźmi oraz o Boże miłosierdzie i opamiętanie dla oprawców. Najbliższa akcja odbędzie się już w najbliższą sobotę 7 kwietnia o godz. 3 nad ranem. Wszyscy chętni do ogarnięcia modlitwą ofiary współczesnego niewolnictwa będą odmawiać w ich intencji Koronkę do Miłosierdzia Bożego.

Reklama
Reklama

 

KAI/ad

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę