Nasze projekty

Zwykli-Niezwykli. Teatralne etiudy o świętych

W ramach Płockich Dni Kultury Chrześcijańskiej odbył się w Płocku przegląd Etiud Teatralnych o Świętych i Błogosławionych zatytułowany „Zwykli - Niezwykli”. Spektakle wystawiali uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich z diecezji płockiej.

Etiudy przedstawiano na deskach siedziby Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka”: – W roku stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę prezentowane etiudy miały jeden nadrzędny cel: ukazanie postaci świętych i błogosławionych, którzy mieli wpływ na bieg historii, ich duchowy wkład w odzyskanie niepodległości. Dodatkowo ważna i wysoko oceniana była umiejętność przekazu na czym polega prawdziwa świętość i bohaterstwo w czasach niepokoju i walki – komentowali inicjatorzy przeglądu z Książnicy Płockiej.

Ponadto poprzez konkurs teatralny chcieli zainteresować uczniów życiem świętych i błogosławionych, wskazać ważną rolę patrona, a także zainspirować młodych ludzi do wyrażania swoich uczuć w twórczości scenicznej.

Jury konkursu nagrodziło I miejscem – Szkołę Podstawową nr 14 im. Prof. Władysława Szafera w Płocku za etiudę pt. „Święty Alojzy Orione – ksiądz, który pokochał polską flagę”, pod kierunkiem Ewa Bembenisty.

Reklama
Reklama

Przyznano także ex aequo dwa drugie miejsca. Zajęło je Akademickie Liceum Ogólnokształcące przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Płocku, za etiudę pt. „<Orły to wolne ptaki>. Ksiądz Jerzy Popiełuszko w służbie wolności”, pod kierunkiem Katarzyny Stangret; oraz Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. św. Stanisława Kostki, Katolicka Szkoła Podstawowa im. bł. abp. A.J. Nowowiejskiego i bł. bp. L. Wetmańskiego, za etiudę pt. „Pięciu z Poznania – historia Czesława Jóźwiaka, Edwarda Klinika, Edwarda Kaźmierskiego, Franciszka Kęsego i Jarogniewa Wojciechowskiego”, pod kierunkiem Katarzyny Niewinowskiej.

Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody książkowe, a zwycięskie szkoły dodatkowo: za I miejsce Okulary 3D VR Garett, a za II miejsce – zestawy książek (nowości wydawniczych).

Przegląd Etiud Teatralnych o Świętych i Błogosławionych „Zwykli – Niezwykli” organizowany jest każdego roku przed uroczystością Wszystkich Świętych. Jego organizatorem były Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego i wydział katechetyczny Kurii Diecezjalnej Płockiej. Przeglądowi patronował biskup płocki Piotr Libera.

Reklama
Reklama

KAI/ad

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite