Nasze projekty

Wyspowiadaj się nocą! Czyli jak zdążyć ze spowiedzią przed świętami

W kościołach w całej Polsce w Wielkim Tygodniu odbędzie się Noc Konfesjonałów. To ostatnia szansa na spowiedź przed Wielkanocą.

fot. Patricio Bringas Iturrioz, LC/Cathopic

Noc Konfesjonałów to oddolna inicjatywa duchownych, zorganizowana po raz pierwszy 2 kwietnia 2010 r. w Szczecinie dla upamiętnienia piątej rocznicy odejścia Jana Pawła II. Wówczas duchowni w trzech tamtejszych kościołach spowiadali przez całą noc – do godz. 6.00 rano.

ZOBACZ>>> Modlitwy, które pomogą dobrze przeżyć spowiedź

„Istota świąt polega na duchowej przemianie”

Już wtedy inicjatywa była „próbą podjęcia dialogu ze współczesnym człowiekiem: zabieganym, nie mającym czasu, biegnącym, zapracowanym” – wyjaśnia w rozmowie z KAI ks. Grzegorz Adamski, krajowy koordynator akcji Noc Konfesjonałów.

Reklama

Udział w spowiedzi na ostatnie godziny przed Świętami Wielkanocnymi miał umożliwić spotkanie z Chrystusem. Dlatego postanowiliśmy otworzyć kościoły i zorganizować dyżury księży w konfesjonałach, aby człowiek mógł dokonać tego jednego z najważniejszych aktów w okresie Wielkanocy, czyli pojednania się z Bogiem – mówi kapłan. Chcieliśmy w ten sposób zwrócić uwagę na duchowy wymiar świąt, ponieważ już wtedy widzieliśmy, że są one przeżywane powierzchownie, w sposób zewnętrzny: zakupy, porządki, zabieganie. A przecież wiadomo, że nie to jest istotą tych świąt, ona polega na duchowej przemianie – dodaje.

Inicjatywa skierowana jest szczególnie do tych wiernych, którzy wracają na czas świąt do domu, często z zagranicy, i wcześniej nie mieli możliwości przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania. Nocy Konfesjonałów towarzyszy wyjątkowy klimat. Nie ma pośpiechu, jest cisza, miasto śpi. W kościele, w półmroku, człowiek jest sam na sam z Bogiem. Noc służy spokojnemu przystąpieniu do sakramentu pojednania – wskazuje ks. Adamski.

Co roku w inicjatywie bierze udział kilkaset kościołów. Wyjątkiem były lata 2020 i 2021, gdy najpierw z powodu wybuchu pandemii w ogóle jej nie zorganizowano, a rok później z powodu obostrzeń sanitarnych odbyła się jedynie w 66 świątyniach. W ubiegłym roku nocne spowiadanie odbyło się w 234 świątyniach w całej Polsce.

Reklama

SPRAWDŹ>>> Noc Konfesjonałów, czyli ostatnia szansa na spowiedź przed świętami. Gdzie do niej przystąpić?

Jak znaleźć kościoły, które uczestniczą w akcji?

Strona internetowa akcji gromadzi informacje o parafiach, w których organizowane są dodatkowe spowiedzi, udostępnia godziny spowiedzi, daje możliwość przeglądania najbliższych kościołów oraz wyznaczenia w smartfonie najkrótszej trasy do wybranego kościoła.

Dodatkowo w serwisie znaleźć można warunki dobrej spowiedzi, rachunek sumienia do odczytania, odsłuchania oraz pobrania, katalog kościołów wraz ze zdjęciami i informacjami o spowiedzi w ciągu roku wszystkich kościołów uczestniczących w dwunastu edycjach akcji.

Reklama

Udział w akcji umożliwia specjalna aplikacja na urządzenia mobilne (Android lub IOS), w której można znaleźć modlitewnik zawierający popularne modlitwy często zadawane jako pokuta po spowiedzi oraz rachunek sumienia autorstwa ks. Jacka Prusaka z możliwością czytania lub słuchania w formie audiobooka.

ZOBACZ>>> „Im prościej, tym lepiej”. Jak dobrze przygotować się do spowiedzi?

W aplikacji jest też możliwość zapisywania postanowień po spowiedzi oraz opcja „Daty spowiedzi” – można pozostawić zapis daty ostatnich spowiedzi, by pamiętać, kiedy i jak często korzystało się z tego sakramentu.

Zapisy parafii do Nocy Konfesjonałów wciąż trwają, można dołączać do akcji do ostatniej chwili, czyli do godzin wieczornych Wielkiego Piątku. Zgłoszeń można dokonywać na kilka sposobów: zadzwonić lub wysłać SMS pod nr tel. 507 025 845; wysłać maila na adres: [email protected]; wypełnić formularz online na stronie nockonfesjonalow.pl lub pobrać go w pliku .pdf i wysłać skan na adres email.

KAI,pa/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Zatrudnij nas - StacjaKreacja