Nasze projekty

Św. Szarbel to przybytek, w którym Bóg objawia się światu

- Św. Szarbel to przybytek, w którym Bóg objawia się światu - mówił abp Marek Jędraszewski podczas poniedziałkowej Mszy św. w kościele pw. Św. Krzyża w Krakowie. To w tej świątyni 30. dnia każdego miesiąca po Eucharystii odbywa się błogosławieństwo olejem św. Szarbela, libańskiego pustelnika żyjącego w XIX wieku.

W homilii abp Jędraszewski opisał krótko historię życia słynnego Libańczyka. – Począwszy od pobytu w zakonie, w którym św. Szarbel zrozumiał, że nie jest to jego powołaniem, aż do wyboru pustelni. – I życie w ukryciu, życie mnicha, który jako główny cel obiera pokorne i ciche naśladowanie Chrystusa. Niejako zamazując siebie po to, aby Chrystus stanowił treść tego, co myślał, co przeżywał, dla kogo się poświęcał – opisał.

Przypomniał również wyrzeczenia towarzyszące jego mniszemu życiu – asceza, długa modlitwa, skromne posiłki, całkowite oddanie się pracy i modlitwie oraz milczenie i anonimowość. – Nie znano jego oblicza, widziano tylko głęboko nasunięty na twarz kaptur jego odzienia. I tak też odszedł do Pana, w cichości, daleko od tego świata – mówił.

Arcybiskup zaznaczył, że niezabalsamowane ciało świętego pozostało nietknięte, a na miejsce pochówku przyciągały tłumy wiernych i ciekawskich z powodu unoszącej się nad nim niezwykłej łuny.

Reklama
Reklama

– Św. Szarbel wypełniał naukę Chrystusa aż do końca. Umiłował go Chrystus i Ojciec, którzy zamieszkali w nim, czyniąc z niego swój przybytek. I chcieli, aby ten przybytek objawił się światu. Wszystkim ludziom, nawet tym, którzy są od Boga daleko, aby zobaczyli, uwierzyli i żyli według zawartych w Ewangelii zasad – powiedział abp Jędraszewski.

Jak wskazał metropolita krakowski życie św. Szarbela jest jak ziarno, które obumarło, aby wydać plon. – Libański mnich, przekreślając siebie niejako zniknął z tego świata i dzięki Bożej łasce, prowadzi innych do Chrystusa – wskazał. Zachęcił przy tym wiernych do naśladowania takiej postawy. – Prośmy Chrystusa, by mimo naszych słabości i upadków, zechciał z nas uczynić tych, którzy światu głoszą Ewangelię o Bożym miłosierdziu i innych przyprowadzają do Boga – zakończył abp Jędraszewski.

Piotr Szarbel został beatyfikowany w 1965 r., a kanonizowany w 1977 r. Do jego grobu odbywają się liczne pielgrzymki, a uzdrowienia za jego przyczyną są czytelnym znakiem Bożej obecności we współczesnym świecie. Relikwie libańskiego świętego znajdują się w Krakowie w kościele pw. Św. Krzyża i w Sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach.

Reklama
Reklama

 

KAI/ad

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę