Nasze projekty

Składka z jubileuszowej Mszy św. na cele charytatywne

Remontowany Dom Dziecka im. Świętej Rodziny w Lesznie oraz misja w Lainya w Sudanie Południowym to placówki, na które zostaną przeznaczone ofiary złożone przez wiernych uczestniczących 16 kwietnia w Mszy św. z okazji 1050-lecia Chrztu Polski, sprawowanej na stadionie miejskim w Poznaniu.

Na każdy z tych celów przekazano 58 748, 76 zł. Oprócz polskich złotych zebrano także 42,10 euro, 3 dolary USA, 100 koron duńskich, 100 koron czeskich, 10 funtów angielskich oraz 10 pensów angielskich.

„Dom Dziecka Caritas im. Świętej Rodziny w Lesznie jest placówką opiekuńczo-wychowawczą typu socjalizacyjnego, przeznaczoną dla 14 dzieci w wieku od 3. do 18. roku życia. Placówka może przyjmować dzieci z całej Polski, ze szczególnym uwzględnieniem województw wielkopolskiego i lubuskiego” − mówi KAI ks. Mateusz Napierała.

Dom przyjmuje dzieci trwale lub okresowo pozbawione opieki rodziny biologicznej, skierowane przez właściwy do miejsca zamieszkania MOPR lub PCPR, na podstawie postanowienia Sądu Rejonowego. Placówka organizuje w zależności od potrzeb wychowanków zajęcia: wychowawcze, korekcyjne, kompensacyjne, logopedyczne, terapeutyczne. Wychowankowie, oprócz normalnych obowiązków szkolnych, mogą uczestniczyć w różnego rodzaju zajęciach organizowanych w placówce i rozwijać zainteresowania.

Reklama
Reklama

Dotychczas dom dziecka mieścił się w budynku przy ul. Lipowej 33, jednak jak tłumaczy zastępca dyrektora Caritas Archidiecezji Poznańskiej, do placówki trafia coraz więcej dzieci
ze specjalistycznymi potrzebami zdrowotnymi i edukacyjnymi, w tym szczególnie z zespołem FAS/FASD, czyli alkoholowym zespołem płodowym − zespołem chorobowym, który jest skutkiem działania alkoholu na płód w okresie prenatalnym. „Wymagają one szczególnego podejścia, zwiększonej pracy wychowawców, oddzielnej terapii, wyspecjalizowanej kadry. Z roku na rok jest ich coraz więcej w domu dziecka. Z tego też względu powstała myśl o poszerzeniu działalności placówki o kolejny oddział, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci z tym zespołem” − tłumaczy ks. Napierała.
Będzie to pierwsza tego typu placówka o charakterze opiekuńczo-terapeutycznym w Polsce.

Niestety, dotychczasowy budynek nie spełnia wymogów lokalowych, by można było rozbudować go o nowy oddział. Pod koniec 2013 roku pojawiły się jednak nowe możliwości przeniesienia obecnie istniejącej placówki do innego budynku w Lesznie przy ul. Paderewskiego 8, który w ostatnich latach zajmowały siostry elżbietanki.
„Dzięki zmianie lokalizacji dom będzie mógł przyjąć w sumie 28 dzieci, a znacznie większy metraż powierzchni użytkowej pozwoli na wprowadzenie rozwiązań charakterystycznych dla rodzinnych domów dziecka” − zaznacza ks. Napierała

Obecnie, od września 2015 r. w czterokondygnacyjnej willi z początku XX w. trwa przebudowa i rozbudowa wraz ze zmianą sposobu użytkowania na Dom Dziecka Caritas im. Świętej Rodziny i placówkę opiekuńczo-wychowawczą z zapleczem socjalno-administracyjnym. Przy budynku znajduje się również ponad półhektarowy teren, nam którym mogą powstać boiska, plac zabaw i ogród dla dzieci i młodzieży.

Reklama
Reklama

Wstępnie koszt całkowity oszacowano na kwotę 3.500.000,00 zł.

Ofiary z Mszy św. na stadionie miejskim w Poznaniu zostaną też przekazane do Sudanu Południowego. W tym najmłodszym na świecie państwie i najbardziej ubogim w wodę, w miasteczku Lainya powstaje „Dom Nadziei” − świetlica dla dzieci i młodzieży, której budowę prowadzi pochodzący z poznańskiej parafii katedralnej o. Andrzej Dzida SVD. Zebrana podczas jubileuszowej Mszy św. kwota zostanie przeznaczona na doprowadzenie wody do „Domu Nadziei”.

Werbista od ubiegłego roku pełni funkcję proboszcza w parafii Świętej Rodziny w Lainya, obejmującej 35 kaplic. Niektóre z nich oddalone są od głównego kościoła w Lainya nawet o 120 km.
Więcej na blogu o. Andrzeja Dzidy SVD www.sudanpoludniowysvd.blogspot.com

Reklama

msz / Poznań

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite