Nasze projekty

Od dziś w obiegu monety kolekcjonerskie NBP przed kanonizacją Jana Pawła II

Złote i srebrne monety kolekcjonerskie upamiętniające kanonizację Jana Pawła II wprowadził dziś do obiegu Narodowy Bank Polski. Są to złota moneta o nominale 100 zł, srebrne 500 zł i 10 zł oraz 2 zł ze stopu Nordic Gold.

Moneta o nominale 500 zł to perła numizmatyczna – pierwsza polska moneta o masie 1 kilograma srebra próby 999 i średnicy 10 centymetrów. Jej nakład – 966 egzemplarzy – jest symboliczny – gdyż to data chrztu Polski. Nakład złotej monety 100-złotowej nie przekroczy 5 tysięcy sztuk, srebrna 10-złotówka zostanie wybita w nakładzie 50 tysięcy sztuk, a dwuzłotówka – 1,6 miliona sztuk.

Wizerunki monet są identyczne dla wszystkich nominałów – zaprojektował je Andrzej Nowakowski na podstawie zdjęcia Jana Pawła II wykonanego przez Grzegorza Gałązkę. Wyjątkiem jest standardowy awers dwuzłotówki wykonany według projektu Ewy Tyc-Karpińskiej.

Za złotą monetę o nominale 100 zł trzeba było zapłacić w NBP 1650 zł, za srebrne 500 zł – 7,8 tys. zł a za srebrne 10 zł – 125 zł. Natomiast papieskie dwuzłotówki ze stopu Nordic Gold można zamieniać po cenie nominalnej w kasach oddziałów okręgowych NBP.

Reklama

W Polsce Jan Paweł II był jedyną postacią, która za życia doczekała się upamiętnienia na monetach. Narodowy Bank Polski pierwsze monety z wizerunkiem polskiego papieża wyemitował w 1982 r. Na monetach upamiętniono m.in. kolejne (licząc od drugiej) pielgrzymki do Polski (z roku 1983, 1987 i 1991), rocznice pontyfikatu (1988, 1998, 2003) oraz X Kongres Eucharystyczny (1997). W sumie NBP wyemitował ponad 50 różnych monet z wizerunkiem Papieża Polaka przypominając najważniejsze momenty jego pontyfikatu.

Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawo do emitowania monet i banknotów w Polsce. Wszystkie znaki pieniężne emitowane przez NBP – w tym kolekcjonerskie – są prawnym środkiem płatniczym w Polsce.


awo, NBP / Warszawa / KAI

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite