Nasze projekty

Franciszek: grzech chciwości jest chorobą serca, a nie portfela

W czasie audiencji generalnej papież przestrzegał przed chciwością. "Możemy być panami rzeczy, które posiadamy, ale często dzieje się odwrotnie: to one w końcu biorą nas w posiadanie" - mówił.

fot. Vatican News/YouTube

Franciszek przypomniał, że grzech chciwości dotyka nie tylko bogaczy, lecz jest „chorobą serca, a nie portfela”. Z analiz Ojców Pustyni wynika, że ogarniała także mnichów, którzy w samotności swojej celi byli przywiązani do przedmiotów – nie pożyczali ich, nie dzielili się nimi. Jako lekarstwo na tę chorobę mnisi zaproponowali drastyczną, ale skuteczną metodę – rozważanie o śmierci – mówił papież.

Niezależnie od tego, ile dana osoba gromadzi dóbr na tym świecie, jednej rzeczy jesteśmy absolutnie pewni: że nie zmieszczą się one w trumnie – zauważył Franciszek.

Papież wskazał, że szaleństwo chciwości jest próbą odpędzenia lęku przed śmiercią. Czasami także złodzieje okradają nas z tego, co posiadamy. Możemy być panami rzeczy, które posiadamy, ale często dzieje się odwrotnie: to one w końcu biorą nas w posiadanie – stwierdził. Dodał, że bogactwo samo w sobie nie jest grzechem, ale z pewnością jest odpowiedzialnością.

Reklama

Skąpiec tego nie rozumie. Mógł być źródłem błogosławieństwa dla wielu, ale zamiast tego wpakował się w ślepy zaułek nieszczęścia – powiedział papież na zakończenie swojej katechezy.

ZOBACZ TEŻ: Rzecznik Episkopatu: pracownicy mediów niekiedy ulegają stronniczości

KAI

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę