32-latka pieniądze otrzymała w spadku po swojej babci. Pieniądze trafią do różnych organizacji charytatywnych i społecznych. O ich podziale zadecydowała specjalnie utworzona do tego rada obywatelska.
Marlene Engelhorn urodziła się w 1992 roku w Wiedniu. Jest potomkinią założyciela największego przedsiębiorstwa chemiczno-farmaceutycznego BASF. W 2022 roku zmarła jej babcia Traudl Engelhorn-Vechiatto, po której otrzymała spadek w wysokości 25 milionów euro, czyli ponad 100 milionów złotych.
Już wtedy Marlene zapowiedziała, że nie zamierza trzymać spadku dla siebie. Zrzeknie się go i rozda majątek potrzebującym. Jak tłumaczyła, jej decyzja podyktowana jest tym, że nie zrobiła nic, aby ten spadek otrzymać. Wynika on tylko ze szczęścia w „loterii narodzin”. O podziale pieniędzy miała zadecydować specjalnie do tego wybrana grupa Austriaków.
ZOBACZ TEŻ>>> Tego imienia nie nadał nikt od pół wieku! Nawiązuje do słowiańskiej tradycji
Grupa Austriaków zadecydowała do kogo trafią pieniądze
Na początku tego roku do 10 tysięcy losowo wybranych osób, które ukończyły 16 rok życia, wysłane zostały specjalne zaproszenia do wzięcia udziału w projekcie 32-letniej dziedziczki. Z tej grupy wybrano 50 osób, które utworzyły Dobrą Radę ds. Redystrybucji. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele wszystkich grup społecznych, wiekowych czy klasowych.
Rada ta spotykała się przez sześć tygodni w Salzburgu, gdzie trwały konsultacje z naukowcami i przedstawicielami różnych organizacji społecznych. Marlene Engelhorn nie mogła zawetować decyzji grupy.
Przeczytaj również
SPRAWDŹ>>> 10-latek został sam na peronie. Uratowała go zakonnica
Do kogo trafią pieniądze?
I tak, 18 czerwca ogłoszono listę organizacji, które otrzymają wsparcie pochodzące ze spadku młodej dziedziczki. Najwięcej otrzyma Austriackie Stowarzyszenie Ochrony Przyrody, do którego trafi 1,6 milionów euro. Następnie 1,59 milionów euro przekazano wiedeńskiemu schronisku dla bezdomnych Neunerhaus.
Wśród organizacji, które również otrzymają wsparcie znalazły się: Caritas, Reporterzy bez Granic, schroniska dla kobiet, stowarzyszenia osób niesłyszących, niezależna prasa lokalna, straż pożarna, kluby piłkarskie i zespoły teatralne. Pieniądze będą wypłacane transzami przez kilka lat.
pap, polskieradio24.pl, tvn24.pl/Stacja7