Nasze projekty
Reklama
Fot. Freepik

Tego imienia nie nadał nikt od pół wieku! Nawiązuje do słowiańskiej tradycji

To imię dla dziewczynki zostało nadane 53 lata temu! Od tamtej pory nie nosi go żadna Polka. O jakim imieniu mowa?

Wśród najczęściej nadawanych imion dla dzieci w ostatnich latach, wśród dziewczynek rekordy biją Zofia, Zuzanna, Laura, Hanna, a wśród chłopców – Nikodem, Antoni czy Jan. Jest jednak takie żeńskie imię, którego nikt nie nadał od 53 lat!

CZYTAJ>>> Polscy rodzice najczęściej wybierają dla dzieci imiona świętych

Najrzadsze imię w Polsce. Nikt nie nadał go od pół wieku

Nadając dziecku imię większość rodziców zwraca uwagę na jego znaczenie, ale też nierzadko – na jego patrona. Nie bez znaczenia jest także dopasowanie imienia do nazwiska, możliwość zdrabniania, a także powtarzalność imienia w rodzinie.

Reklama

Wśród imion dla dziewczynek jest jedno, którego nikt nie nadał od ponad połowy wieku. Można je zdrobnić jako „Nel”, „Nela”, czy „Nelka”. Te zdrobnienia od razu mogą skojarzyć się z jedną z głównych bohaterek powieści „W pustyni i w puszczy”! Ostatni raz nadano je w 1971 roku. Imię to brzmi: Nelosława.

CZYTAJ>>> Nieoczywiste biblijne imiona dla dziewczynek. Znasz je?

Znaczenie najrzadziej nadawanego imienia dla dziewczynki

Z imieniem Nelosława wiąże się kilka ciekawostek. Pierwszą z nich jest to, że nie jest ono wyjaśnione w żadnym ze słowników!

Reklama

O znaczenie tego imienia została zapytana prof. Aleksandra Cieślikowa. Wyjaśniła ona, że imię zostało utworzone na wzór dwuczłonowych imion słowiańskich z charakterystyczną końcówką „-sław”, „-sława”. Pierwszy człon imienia – Nela to prawdopodobnie skrócenie od Petronela lub Kornelia. Może pochodzić też od imienia Nel nadawanego w XX wieku dość często w Polsce (Nel – bohaterka powieści Sienkiewicza „W pustyni i puszczy”).

ZOBACZ>>> Jakie imiona są najczęściej nadawane dzieciom? Wśród nich wiele imion biblijnych!

Jakie imię wybrać dla dziecka? Inspiracje

Jednym ze sposobów dobory imienia dla dziecka może być inspiracja życiem świętych. Spośród nich możemy wyodrębnić odważnych, zdecydowanych bohaterów, jak i cichych, pokornych, działających z ukrycia osób. To np. Jan, JakubFranciszekSzymon czy Filip. Wśród świętych kobiet – Maria, Zofia, Magdalena, Anna.

Reklama

Kolejną inspiracją są imiona biblijne. Biblijne imiona dla dziewczynek niosą ze sobą piękną historię i głębokie znaczenie. Oprócz powszechnie znanych nam imion, w Biblii znajdziemy również kilka nieoczywistych, takich jak Rachela, Estera czy Sara, Tymoteusz, Jonasz.

eska.pl, vibez.pl, zś/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Zatrudnij nas - StacjaKreacja