Nasze projekty

Polscy rodzice najczęściej wybierają dla dzieci imiona świętych

Przekonuje o tym zestawienie najpopularniejszych imion, które rodzice nadawali swoim dzieciom w 2020 roku. Pierwsza dziesiątka - zwłaszcza u chłopców - składa się niemal wyłącznie z tradycyjnych imion chrześcijańskich

Pixabay.com/esudroff

Choć dane nie rozstrzygają, czy rodzice wybierają swoim dzieciom imiona ze względu na świętych patronów, czy też z innych powodów, to jednak w 2020 roku najczęściej nadawali imiona: chłopcom – Antoni, dziewczynkom – Zuzanna. W 2020 przybyło w Polsce 8 368 Antonich oraz 7351 Zuzann. 

Święty Antoni jest jednym z najpopularniejszych świętych Kościoła – jego wstawiennictwo jest nieodzowne w poszukiwaniach zagubionych rzeczy. Ten żyjący w XIII wieku portugalski święty jest też patronem strapionych panien i biednych – podobno szybciej spełnia prośby, jeżeli obieca mu się kilku groszy na rzecz ubogich.

Mniej znana w gronie świętych wydaje się być św. Zuzanna. To męczennica pierwszych wieków, straciła swoje życie ponieważ – jak podaje tradycja – nie zgodziła się na małżeństwo z synem. Swoje życie chciała do końca poświęcić Chrystusowi. Dziś jako patronka proszona jest o pomoc w przypadku każdego nieszczęścia, oczerniania czy oszczerstwa.

Reklama
Reklama

 

Święci patronowie?

Nie tylko liderzy zestawienia, lecz cała dziesiątka w obu kategoriach to imiona przeważnie chrześcijańskie. Wśród chłopców drugie miejsce zajął Jan – 7658, a trzecie Aleksander – 7165. Następni byli: Jakub, Franciszek, Szymon, Filip, Mikołaj, Leon i Stanisław. Józef zajął dopiero 64. Miejsce – nadano go 550 razy.

Reklama
Reklama

W zestawieniu męskim znalazło się 799 męskich imion – dolną granicą było dwukrotnie nadanie imion. Do najbardziej oryginalnych w poprzednim roku należą m.in.: Namir, Eduardo, Ezra, Cristiano, Konstantinos, Aslan, Alfred, Lazar, Tomek, Abraham, Artemiusz, Anakin, Leokadiusz, Iker, Oktawiusz, Marat, Cezar, czy Jozue.

Jeśli chodzi o imiona nadawane dziewczynkom, to zaraz po Zuzannie na drugim miejscu uplasowało się imię Julia (7315), a na trzecim Zofia (7073). Tuż poza podium znalazły się imiona, które również w poprzednich latach cieszyły się ogromną popularnością. W pierwszej dziesiątce znalazły się imiona takie jak: Hanna, Maja, Lena, Alicja, OliwiaLaura  i Maria.

 

Reklama

Tradycja i zaskoczenia

Polacy chętnie nadawali imiona biblijne, a także takie, które inspirowane były sylwetkami znanych świętych i błogosławionych. W 2020 roku imię Łucja nadano 1897 dziewczynkom, Kinga 877, Marta 540, Rita 277, Estera 108, Faustyna 94, a Rut 3 dziewczynkom.

Polacy również wybierali zaskakujące imiona, które wzbudzają uśmiech i sympatię, a także inspirowali się zagranicą, imionami znanych artystek, bądź postaciami z ulubionych filmów i seriali. Wśród zaskakujących imion pojawiających się w rankingu można wymienić imiona: Vanessa, które nadano 113 dziewczynkom, Kira (58), Larysa (44), Sophie (35), Zoe (33), Jessica (32), Luna (27), Selena (25), Zoya (24), Halszka (18), czy Charlotte (13).

Możemy zauważyć także tendencję powrotu do tradycyjnych imion takich jak: Antonina (3719),  Anna (2356), Barbara (1353), Karolina (1181), Magdalena (979), Małgorzata (703), Katarzyna (555).

Listę opublikował Wydział Promocji Polityki Cyfrowej KPRM. Zestawienie jest dostępne na rządowych stronach: dane.gov.pl. 

SPRAWDŹ: Po eksplozji w Madrycie znaleziono nienaruszoną konsekrowaną hostię

Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę