Nasze projekty

Kard. Nycz: potrzebujemy dziś takich błogosławionych, jak matka Czacka i kard. Wyszyński

"Ta ich duchowa bliskość przez lata życia na ziemi jest potrzebna także dzisiaj Kościołowi, który staje wobec nowych wyzwań" - mówił kard. Kazimierz Nycz w czasie mszy świętej w kościele w Laskach, sprawowanej w pierwsze liturgiczne wspomnienie bł. matki Elżbiety Czackiej.

fot. Karol Trojanowski/ Twitter @ArchWarszawska

Msza święta w pierwsze liturgiczne wspomnienie bł. Matki Elżbiety Róży Czackiej sprawowana była pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza w kościele Matki Bożej Anielskiej w Laskach. Przed liturgią zebrani modlili się przy sarkofagu nowej błogosławionej.

W homilii kard. Nycz przypomniał, że 19 maja 1961 roku w kościele w Laskach pod przewodnictwem kard. Wyszyńskiego odbywał się pogrzeb Matki Czackiej. Już wtedy to ziemskie pożegnanie wskazywało, że jest to pogrzeb błogosławionej, świętej i że są to wielkie narodziny dla Nieba, co kościół potwierdził 12 września 2021 r. poprzez akt beatyfikacji.

„Potrzebujemy dziś takich błogosławionych, także na trudne czasy wojny”

W kontekście obchodzonego dziś pierwszego liturgicznego wspomnienia bł. matki Elżbiety kard. Nycz zwrócił uwagę na fakt wspólnej beatyfikacji, razem z kard. Wyszyńskim, co – jak zaznaczył – nie było przypadkiem, choć po ludzku przypadkiem mogło się zdawać. Przypomniał, jak wiele ich łączyło i podkreślił, że Kościół warszawski potrzebował tych dwojga błogosławionych na raz.

Reklama

Ta ich duchowa bliskość przez lata życia na ziemi jest potrzebna także Kościołowi dzisiaj, całemu Kościołowi i Kościołowi warszawskiemu, który staje wobec nowych wyzwań, wymagających orędownictwa wielkiego Prymasa i wielkiej Matki Róży Czackiej. Potrzebujemy dziś takich błogosławionych, także na trudne czasy wojny, której skutki będą dla nas zadaniem i wyzwaniem do nowego życia i odpowiedzi na nowe czasy – mówił.

Duchowość krzyża charakterystycznym rysem duchowości matki Czackiej

Metropolita warszawski zaznaczył, że dzieła stworzone przez bł. matkę Czacką są zadaniem dla nas wszystkich. W sposób szczególny zwrócił uwagę na wymiar apostolstwa wobec ludzi niewidomych na duszy, oddalonych od Boga, poszukujących. Jak podkreślił, jest to dzieło bardzo ważne i wymagające kontynuacji, zwłaszcza w dzisiejszych czasach.

Kard. Nycz mówił też o charakterystycznych rysach duchowości nowej błogosławionej – duchowości krzyża, umiejętności przyjęcia go i przekształcenia cierpienia w dobro a także otwartości na miłość Chrystusa i gotowości na to, by na tę miłość odpowiedzieć również miłością. Jak zaznaczył, życiorysów świętych nie da się dokładnie kopiować. Można jednak starać się naśladować ich duchowość. Dlatego zachęcił, by iść tymi drogami i by na wzór nowej błogosławionej tworzyć wokół siebie środowisko przyjazne dla świętości i przyjazne dla tych, którzy szukają, którzy przychodzą, by usłyszeć dobre słowo i odnaleźć duchowy wzrok.

Reklama

ZOBACZ TEŻ: Kobieta przesycona blaskiem. Bł. Matka Elżbieta Róża Czacka

Zaznaczył, że ta charakterystyczna dla Lasek otwartość na poszukujących była ogromnie ważna dla Kościoła warszawskiego. Dziś zadaje nam ją papież Franciszek wskazując na potrzebę budowania Kościoła synodalnego, Kościoła słuchającego – mówił metropolita warszawski.

Eucharystię koncelebrowało wielu kapłanów zawiązanych ze środowiskiem Lasek, m.in. poprzedni rektorzy ks. Jakub Szcześniak i ks. Grzegorz Ostrowski. W liturgii uczestniczyły Siostry Franciszkanki Służebnice Krzyża, pracownicy i wychowankowie Laskowskiego Ośrodka i ich rodziny a także przedstawiciele władz. Obecny był m.in. wojewoda mazowiecki, Konstanty Radziwiłł oraz Paweł Wdówik, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, absolwent Lasek.

Reklama

Liturgiczne wspomnienie jest połączone ze świętem ośrodka w Laskach

Podczas mszy świętej śpiewał chór Szkoły Muzycznej w Laskach, obchodzącej swoje 25- lecie.

Liturgiczne wspomnienie bł. matki Elżbiety Róży Czackiej, przypadające 19 maja, połączone jest ze Świętem Ośrodka dla Niewidomych w Laskach – duchowym pomnikiem Założycielki. Święto Ośrodka obchodzono dotychczas 15 maja. Po beatyfikacji Matki Czackiej będzie ono przypadało 19 maja.

Po Eucharystii miało miejsce poświęcenie nowo otwartego Muzeum Matki Elżbiety Czackiej. Odbył się też koncert chóru uczniów Szkoły Muzycznej w Laskach im. Edwina Kowalika, świętującej swoje 25- lecie. W programie było też m.in. ślubowanie absolwentów liceum i technikum w Laskach i poświęcenie Ośrodka Wsparcia i Testów w Wydziale Absolwentów.

Beatyfikacja bł. Stefana Wyszyńskiego i bł. Elżbiety Róży Czackiej odbyła się 12 września 2021 r. w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Rytowi beatyfikacji oraz uroczystej Mszy św. przewodniczył w imieniu papieża Franciszka kard. Marcello Semeraro, prefekt watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

kh, KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę