Nasze projekty

Jubileusz 30-lecia Radia Warszawa. „Bóg posyła dobrych ludzi, którzy przyczyniają się do czynienia dobra”

W sobotę, 2 października Radio Warszawa obchodziło jubileusz 30-lecia istnienia. "Mimo trudnych czasów oraz tego, że nauczanie Ewangelii oraz idea Kościoła to zawsze jest trochę droga pod prąd, Radio Warszawa pozostaje temu wierne".

Fot. YouTube/SalveNET

Posłannicy Bożych treści

W sobotę, 2 października Radio Warszawa obchodziło jubileusz 30-lecia istnienia. Podczas Mszy św. sprawowanej w katedrze pw. Św. Michała Archanioła i Św. Floriana Męczennika w Warszawie, bp Romuald Kamiński podkreślił, że Radio Warszawa przez 30 lat swego istnienia prowadziło działalność apostolską stolicy i okolic, budując cywilizację miłości. Przeżyjmy to dzisiejsze spotkanie jako serdeczne dziękczynienie i uwielbienie Boga za Jego dary i za to, że posyła dobrych ludzi, którzy przyczyniają się do czynienia dobra – powiedział. Podziękował też wszystkim, którzy na różny sposób byli obecni na 30-letniej drodze Radia a w szczególny sposób ks. kanonikowi Tadeuszowi Łakomcowi, który przed 30 laty zainicjował to dzieło.

Bp Jacek Grzybowski, biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej nawiązał w kazaniu do przypadającego w tych dniach święta ku czci aniołów. Biblia poucza nas, że obok widzialnego świata przyrody, są rzeczywistości realne ale niewidzialne. Są osoby, które podobnie jak my są wolne, inteligentne i mają zdolność do relacji ale nie mają tego co my – ciała – powiedział.

Nawiązując do jubileuszu, podkreślił, że Radio Warszawa przez lata swej działalności spełniało niejako tę podwójną anielską rolę – posłannika treści Bożych ale również świadka w zasadzie całej historii diecezji warszawsko-praskiej i dobra, które się tu dokonało. Na zakończenie życzył, by rozgłośnia nadal pełniła te podwójną misję.

Reklama

Na zakończenie liturgii list gratulacyjny od metropolity częstochowskiego abp Depo, przewodniczącego rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP odczytała p. Aleksandara Mieczyńska, wicedyrektor Radia Fiat. „W ramach Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich Radio Warszawa jest przodującym zespołem jeśli chodzi o współpracę programową. Udostępniacie pozostałym rozgłośniom audycje o tematyce religijnej, społecznej a także publicystykę. Przez to owoc waszej pracy sięga daleko poza diecezję warszawsko-praską” – napisał abp Depo.

Odczytany też został list od metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza, który wyraził wielką wdzięczność za wszystkie lata działalności Radia Warszawa i jego ogromny wkład w dzieło ewangelizacyjne Kościoła a w sposób szczególny za pomoc w przygotowaniu do beatyfikacji kard. Wyszyńskiego i Matki Czackiej.

Radio wierne swojej tożsamości

Po Eucharystii w Mazowieckim Teatrze im. Jana Kiepury rozpoczęła się rocznicowa gala z okazji jubileuszu. Na uroczystość przybyło wielu znamienitych gości oraz przedstawicieli zaprzyjaźnionych rozgłośni radiowych. 

Reklama

W szczególnie ciepłych słowach wyraził się o radiu prof. Grzegorz Łęcicki, który przed laty pełnił funkcję dyrektora programowego. Podkreślił, że przez lata działalności radio pozostało wierne swojej tożsamości. To, co wyróżnia Radio Warszawa to przede wszystkim lokalność. Nie wstydzimy się, że jesteśmy „ z tamtej strony” Wisły. To jedyna rozgłośnia prawobrzeżnej Warszawy. Drugą sprawą jest to, że radio zawsze pozostało wierne swojej tożsamości. To znaczy zawsze było tym radiem katolickim, które nie dało się wkomponować w komercyjny system ewolucji i różnych mediów katolickich, które początkowo były katolickie, a później kończyło się to różnie. Mimo trudnych czasów oraz tego, że nauczanie Ewangelii oraz idea Kościoła to zawsze jest trochę droga pod prąd, to Radio Warszawa pozostaje temu wierne. Media katolickie są nie są po to, żeby się wszystkim podobać, ale po to, żeby zachować prawdę.

Z okazji jubileuszu swoje słowa do dyrekcji i pracowników Radia Warszawa skierował premier Mateusz Morawiecki. „Radio Warszawa niezmiennie pozostaje rozgłośnią tworzoną z pasją i misją. Misją nie tylko informacyjną, edukacyjną i kulturoznawczą, ale również ewangelizacyjna. Fakt, że jesteście Państwo chrześcijańskim głosem Mazowsza, jest powodem do zasłużonej dumy” – czytamy w liście odczytanym podczas gali.

„Radio to ludzie”

Słowo do wszystkich zebranych na sali gości oraz do Słuchaczy Radia Warszawa, łączących się poprzez transmisję, skierował także ordynariusz warszawsko-praski bp Romuald Kamiński: Oby wszystkie wysiłki, które wkładają, zarówno Pracownicy, jak i Darczyńcy, znalazły dobry upust na bliższą i dalszą przyszłość. Widzieliśmy to i widzimy, że radio jest nam bardzo potrzebne. Myślę, że w przyszłości – przez swoje ciepłe i mądre nastawienie – będzie jeszcze bardziej potrzebne.

Reklama

Głos zabrał również dyrektor i redaktor naczelny Radia Warszawa ks. Mariusz Wedziuk. Przybliżył historię powstania rozgłośni oraz wyraził wdzięczność za codzienną pracę Pracowników i Darczyńców. Podziękował również Słuchaczom, bez których praca radiowca nie miałaby sensu. „Radio to ludzie” – podkreślał.

Uroczysta gala odbyła się w Mazowieckim Teatrze Muzycznym im. Jana Kiepury. Poprowadzili ją prezenterzy Radia Warszawa: Katarzyna Supeł-Zaboklicka i Mariusz Dorot.

Zespołowi Radia Warszawa życzymy kolejnych lat pełnych sukcesów!

KAI,Karolina Stachacz-Bartosik,radiowarszawa.com.pl,zś/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Zatrudnij nas - StacjaKreacja