Nasze projekty
Fot. Materiały prasowe Radia Warszawa

Rodzina reaktywacja. Inspirujące historie małżeństw na antenie Radia Warszawa

Zakochanie, zaręczyny, ślub, dzieci... Każdy z tych etapów ma swoje radości ale także - trudności. Jak radzą sobie z nimi małżonkowie? Opowiedzą o tym w wyjątkowym cyklu reportaży "Rodzina reaktywacja" emitowanych na antenie Radia Warszawa.

Reklama

Cykl reportaży „Rodzina reaktywacja” to niezwykła opowieść o małżeństwie i rodzinie, w której głos zabiorą sami małżonkowie. W cyklu małych historii, które złożą się na jedną opowieść, będziemy szukać odpowiedzi na pytanie, dlaczego warto nie odkładać decyzji o ślubie i posiadaniu licznego potomstwa. Naszym celem jest także poprzez świadectwo doświadczonych rodziców – pokazanie sposobów na świadome przygotowanie się młodych do pełnienia nowych ról życiowych i funkcji społecznych wyjaśniają twórcy projektu.

Blaski i cienie małżeństwa

Małżeństwa opowiedzą o trudnościach a także radościach dnia codziennego na każdym etapie życia – od zakochania, przez narzeczeństwo i pierwsze kłótnie, przez ślub, pierwsze lata budowania relacji, pojawianie się kolejnych dzieci, także dzieci z niepełnosprawnością, aż po konflikty, kryzysy w życiu małżeńskim – o różnym podłożu – i rodzinnym pojawiające się na rożnych etapach, aż do opuszczenia przez dzieci gniazda rodzinnego i umacnianie relacji małżeńskiej z dużym stażem.

Wszystko po to, by przedstawić jak najpełniejszy obraz małżeństwa jako najlepszego środowiska opiekuńczo-wychowawczego dla dzieci. Ponadto poprzez opowieści par z różnym stażem relacji, unaocznimy problemy, kryzysy, które mogą pojawić się na różnych etapach budowania relacji narzeczeńskich, małżeńskich, rodzinnych, jednocześnie pokazując sposoby radzenia sobie z trudnościami i konfliktami zaproponowane przez pary, którym udało się je przezwyciężyć i także dzięki temu umocnić relacje.

Reklama
Reklama

Inspiracja i konkretna pomoc

Każda audycja będzie rozpoczynała się od podania kilku informacji porządkujących: imion małżonków, daty ich ślubu, stażu małżeńskiego, liczby dzieci. Informacje te mają na celu nakreślić tło historii, pokazać także obecność w społeczeństwie licznych par na różnych etapach życia małżeńskiego i rodzinnego. Następnie głosami małżeństw, rodziców, dzieci zostanie opowiedziana krótka historia skupiona wokół jednego tematu, np. zaręczyny, oziębłość, kłótnie małżeńskie, świętowanie, nauka w domu, obowiązki domowe, zostanę mamą, poronienie, umacnianie więzi.

Łącznie powstanie 30 reportaży radiowych, które będą emitowane w każdą sobotę i niedzielę od 18 września do 26 grudnia 2021 r. o godz. 16:30. Dodatkowo w każdy wtorek począwszy od 21 września 2021 r. w godzinach 18-20 będzie można skorzystać z poradnictwa rodzinnego. Na telefony będą czekali doradcy życia rodzinnego z wieloletnim doświadczeniem.

Reklama
Reklama

POSŁUCHAJ AUDYCJI:

(Artykuł będzie uzupełniany o kolejne audycje w każdy poniedziałek)

I. Zakochanie. Początki relacji bywają zabawne. Historia Marysi i Maćka rozpoczęła się od nadepniętej stopy i jajecznicy, której Marysia nie chciała zjeść… Potem były długie rozmowy i krok po kroku rodziło się uczucie… W jaki sposób? O tym opowiedzą bohaterowie reportażu, który przygotowała Weronika Ostrowska.

II. Zaręczyny. To pierwsza poważna decyzja na drodze do wspólnego życia – w ich przypadku moment ten przyszedł dość szybko, choć nie z zaskoczenia. Zaskoczyła ich pogoda, zaskoczyło miejsce i jeszcze kilka drobnych szczegółów, o których opowiedzą Dorota i Dominik w reportażu, który przygotowała Weronika Ostrowska.

Reklama

III. Ostatnia prosta – przygotowania i wątpliwości. Brali udział w kursie antymałżeńskim! Gorące dyskusje po warsztatach sprawiły, że Ela oddała pierścionek zaręczynowy. Wrócili do siebie, bo miłość i zrozumienie były silniejsze! Dziś świętują 15. rocznicę ślubu. O poznawaniu siebie, świadomym przeżyciu przygotowania do małżeństwa opowiedzą Ela i Marcin. Reportaż przygotowała Ewa Pietrzak.

IV. Ślub. Jedyny taki dzień w życiu – ona w białej sukni, on w garniturze. Stres, adrenalina, radość i łzy. Tego dnia Patrycja i Jakub powiedzieli sobie sakramentalne „tak” na dobre i na złe, w zdrowiu i w chorobie… już na zawsze! Jak wyglądał ten dzień? Jakie emocje im towarzyszyły? Który moment był dla nich najważniejszy i jaką rolę odegrała pogoda – momentami niezwykle kapryśna tego dnia? O tym opowiedzą bohaterowie reportażu, który przygotowała Weronika Ostrowska.

V. Nasz dom. Ania i Andrzej od razu po weselu wyjechali do Rzymu. Po powrocie z podróży poślubnej przekroczyli po raz pierwszy próg swojego nowego domu… Zależało im na tym, by dom miał duszę i żeby był otwarty na wizyty rodziny, znajomych i nieznajomych, którzy często do nich wpadają. A – jak sami mówią – rozmawia się najlepiej przy kawie lub herbacie i szkockich shortbreadach w słonecznej kuchni w ich wspólnym domu, który z uśmiechem razem budują na razie tylko we dwoje. Na reportaż zaprasza Weronika Ostrowska.

VI. Jestem w ciąży! Dwie kreski na teście ciążowym i cały świat nagle zaczął wyglądać inaczej. Stali się rodzicami! I Marysia, i Karol myśleli o tym wcześniej, ale teraz to rzeczywistość. Pod sercem Marysi rozwija się ich wspólne dziecko – Noemi, z którą już teraz starają się nawiązać relację. Ich serca zaczęły przygotowywać się do nowych ról, a dom powoli wypełnia się obecnością dziewczynki, którą niebawem będą mogli wziąć na ręce… O niezwykłych miesiącach oczekiwania na dziecko opowiedzą bohaterowie reportażu, który przygotowała Weronika Ostrowska.

VII. Narodziny. Kolejny początek. Wspaniała Rodzina, ich Dom emanuje Miłością i Pokojem. Małgorzata i Krzysztof dzielą się z nami historią narodzin swojego synka Frania. Jak przygotowywali się do tego wydarzenia, co im pomogło? Kto dziś jest w Centrum ich życia, jak dbają o swoją Relację? Na reportaż zaprasza Ewa Pietrzak.

VIII. Rodzina czy praca. Aktorskie małżeństwo- które do perfekcji po 15-tu latach opanowało logistykę. Zgodnie powtarzają, że czas to Miłość. Jak radzą sobie z rodzicielskimi dylematami? Ile razy spotkali się na planie filmowym? O tym bohaterowie reportażu- Ewy Pietrzak- Małgosia i Ksawery.

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę