Nasze projekty

Abp Polak spotkał się z komisją ds. pedofilii. „Udostępnienie kopii całości akt budzi wątpliwości”

"Kwestia udostępnienia Państwowej Komisji kopii całości akt kanonicznych procesów karnych budzi poważne wątpliwości zarówno na gruncie prawa państwowego, jak i kościelnego" - czytamy w komunikacie po poniedziałkowym spotkaniu abp Wojciecha Polaka, delegata Episkopatu Polski ds. ochrony dzieci i młodzieży, z Państwową Komisją ds. Pedofilii.

fot. EpiskopatNews / Flickr

W marcu i lutym prof. Błażej Kmieciak, przewodniczący komisji skierował do polskich sądów biskupich pisma, w których zwracał się o udzielenie informacji na temat prowadzonych w nich postępowań kanonicznych wobec osób duchownych wskazywanych jako sprawców wykorzystywania seksualnego małoletnich. W odpowiedzi na te działania Episkopat Polski powołał zespół do kontaktu z komisją ds. pedofilii, któremu przewodniczy abp Polak, delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Po poniedziałkowym spotkaniu opublikowano komunikat, w którym poinformowano, że abp Polak jest gotowy przekazać komisji „informacje o liczbie spraw dotyczących wykorzystania seksualnego osób małoletnich poniżej 15 roku życia zgłoszonych Kościołowi w Polsce”.

„Strona kościelna jest świadoma obowiązku powiadamiania o tych przestępstwach państwowych organów ścigania i podejmuje z nimi współpracę zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem” – czytamy w komunikacie delegata Episkopatu po poniedziałkowym spotkaniu z komisją.

Reklama

„Udostępnienie kopii całości akt budzi wątpliwości”

Jednak jak podkreślono, kwestia udostępnienia „kopii całości akt kanonicznych procesów karnych budzi poważne wątpliwości zarówno na gruncie prawa państwowego, jak i kościelnego”.

„Od strony prawa państwowego, zastrzeżenia budzi brak wskazania jasnej podstawy prawnej, na której opiera się prośba o wydanie akt. Wyjaśnienia wymaga także kwestia ochrony wrażliwych danych osobowych zawartych w aktach spraw kościelnych. Sprawy te były przedmiotem dyskusji z Państwową Komisją, jednak wymagają dalszego doprecyzowania i pogłębienia” – czytamy w komunikacie.

Kwestia sekretu papieskiego

Jeśli chodzi o prawo kościelne, jak wytłumaczono w komunikacie, trzeba rozstrzygnąć „czy zniesienie sekretu papieskiego dotyczy postępowań sprzed dnia wejścia w życie decyzji papieża Franciszka, a także doprecyzowania zakresu obowiązującej tajemnicy urzędowej”. Wątpliwości są związane z interpretacją papieskiej „Instrukcji o poufności procedur prawnych” z dnia 17 grudnia 2019 r., dlatego w najbliższym abp Polak zwróci się „do Stolicy Apostolskiej o stosowną wykładnię”.

Reklama

Prymas Polski wyraził nadzieję na dobrą współpracę z państwową komisją w zakresie przeciwdziałania pedofilii i ochrony osób małoletnich w społeczeństwie, w tym także w Kościele katolickim.

kh/KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę