Nasze projekty

Abp Polak: osoby zranione są w centrum naszej modlitwy i naszych działań

W pierwszy piątek Wielkiego Postu polski Kościół będzie się modlił za osoby, które doświadczyły wykorzystania seksualnego.

fot. Episkopat News/flickr.com

Wspólna modlitwa w pierwszy piątek Wielkiego Postu i solidarne działanie na co dzień – tak Kościół wspiera osoby, które doświadczyły przemocy seksualnej. „Osoby zranione są w centrum naszej modlitwy i naszych działań” – podkreśla abp Wojciech Polak, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Kościół w Polsce już od 2017 roku w pierwszy piątek Wielkiego Postu, poprzez indywidualną i wspólnotową modlitwę, udział w Drodze Krzyżowej i uczestnictwo we mszy świętej łączy się duchowo z osobami zranionymi wykorzystaniem seksualnym. Od tego roku inicjatywa ta obchodzona będzie pod nową nazwą jako Dzień modlitwy i solidarności z Osobami Skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym.

Decyzję o tej zmianie podjęli biskupi podczas 396. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Nowa nazwa podkreśla pragnienie solidarnego wsparcia osób skrzywdzonych, zarówno poprzez duchowe towarzyszenie, jak i konkretną pomoc.

Reklama

„Zachęcam i zapraszam wszystkich do włączenia się w przeżycie tego dnia, a także tworzenia wspólnoty ze zranionymi i budowania kultury służącej ochronie najsłabszych i bezbronnych w naszych wspólnotach i w całym społeczeństwie” – zachęca abp Wojciech Polak w komunikacie przed Dniem modlitwy i solidarności z Osobami Skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym. Materiały duszpasterskie, w tym tekst rozważań Drogi Krzyżowej, dostępne są na stronie: wspolnotazezranionymi.pl/dmis2024/.

Tradycyjnie już w przeddzień dnia modlitwy na Jasnej Górze podczas Apelu Jasnogórskiego osoby skrzywdzone zostaną objęte modlitwą, podobnie w pierwszy piątek Wielkiego Postu podczas Koronki do Bożego Miłosierdzia w sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach.

Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży abp Wojciech Polak, Prymas Polski, w Dzień modlitwy i solidarności 16 lutego będzie przewodniczył w katedrze gnieźnieńskiej Drodze Krzyżowej o godz. 17.30 oraz Eucharystii w intencji osób skrzywdzonych o godz. 18.00, podczas której homilię wygłosi ks. Karol Świderski, kurator osób duchownych w archidiecezji gnieźnieńskiej.

Reklama

Dopiero gdy spotykamy osoby zranione, to zdajemy sobie sprawę z ogromu zła, które wymaga zadośćuczynienia. Solidarność ze skrzywdzonymi jest drogą do pokuty – zwraca uwagę ks. Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Odpowiedzią Kościoła w Polsce jest codzienna praca diecezjalnych i zakonnych delegatów i delegatek ds. ochrony dzieci i młodzieży, duszpasterzy i sióstr towarzyszących skrzywdzonym, świeckich pracujących w punktach konsultacyjnych. Ich działania wspierają Centrum Ochrony Dziecka oraz Fundacja Świętego Józefa KEP. Razem tworzą całościowy system reagowania, pomocy osobom pokrzywdzonym i prewencji wykorzystania seksualnego w środowisku kościelnym.

Ta solidarność w działaniu przekłada się na różnorodność wsparcia, na jaką mogą liczyć osoby skrzywdzone i ich bliscy: od pomocy psychologicznej i prawnej, po granty edukacyjne i wsparcie duchowe – wylicza ks. Piotr Studnicki. Jest to konkretna pomoc, jakiej Kościół udziela Skrzywdzonym – dodaje.

Reklama

Część z osób wspierających Skrzywdzonych możemy zobaczyć w spocie przygotowanym przez Fundację Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski, stanowiącym kolejną odsłonę kampanii #RazemByPomagać.

ZOBACZ TEŻ: Gromnica – świeca, która niesie światło Chrystusa

kh, KAI/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Zatrudnij nas - StacjaKreacja