Nasze projekty

Abp Polak: dla skrzywdzonych nie jest ważne, czy skrzywdził ich ksiądz diecezjalny, zakonnik czy zakonnica

"Dla osób skrzywdzonych nie jest ważne, czy skrzywdził ich ksiądz diecezjalny, zakonnik czy zakonnica. Ważne, że zrobił to przedstawiciel Kościoła. Dlatego musimy działać razem" - powiedział abp Wojciech Polak, prymas Polski, w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej".

fot. episkopat news/flickr.com

Cztery lata temu, dzięki pierwszej kwerendzie statystycznej przeprowadzonej przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego, zaczęliśmy w Kościele w Polsce badać skalę zgłoszeń wykorzystywania seksualnego małoletnich w diecezjach i zakonach męskich. Od tamtego czasu takie badania systematycznie przeprowadzamy, a ich wyniki publikujemy – powiedział abp Polak.

W rozmowie abp Polak powiedział, że komisja do spraw badania pedofilii w Kościele, której powołanie zapowiedziała Konferencja Episkopatu Polski będzie interdyscyplinarna, a nie wyłącznie historyczna.

Powołanie komisji, która zajęłaby się tylko przeszłością, bez uwzględnienia ostatnich lat, wprowadziłoby podział w środowisku osób skrzywdzonych, bo jedni poczuliby się zauważeni, a drudzy zignorowani. Komisja nie powinna więc mieć charakteru wyłącznie historycznego. Powinna umożliwić wysłuchanie tym osobom, które chciałyby o swojej krzywdzie opowiedzieć. Zarówno tym, które będą o niej mówić pierwszy raz jak i tym, które już zgłaszały przestępstwo – powiedział prymas Polski.

Reklama

ZOBACZ: Abp Polak o komisji ds. wykorzystywania nieletnich: potrzebujemy nie tylko prac archiwalnych

Ponadto w prace komisji będą włączone zakony męskie i żeńskie, aby całościowo spojrzeć na Kościół. Wasza kwerenda pokazała, że jedna trzecia przypadków dotyczyła właśnie zakonników. A zatem te badania muszą objąć cały Kościół. (…) To konieczny etap i to ze względu na skrzywdzonych. Dla niech nie jest ważne, czy skrzywdził ich ksiądz diecezjalny, zakonnik czy zakonnica. Ważne, że zrobił to przedstawiciel Kościoła. Dlatego musimy działać razem – powiedział abp Polak, odnosząc się do kwerendy „Rzeczpospolitej”.

Abp Polak podkreślił, że komisja będzie miała charakter niezależny. Jeśli przedstawimy konkretnemu ekspertowi lub zespołowi nasze oczekiwania, to – niezależnie od modelu powołania komisji – będzie miał on wolną rękę do pracy – powiedział.

Reklama

rp.pl, kh/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę