Nasze projekty

Komisja ds. pedofilii podejmuje działania w sądach biskupich

Państwowa Komisja ds. pedofili zapowiedziała, że zwróci się do wszystkich sądów biskupich w Polsce o udzielenie informacji na temat prowadzonych w nich postępowań kanonicznych wobec osób duchownych wskazywanych jako sprawcy wykorzystywania seksualnego małoletnich. Chodzi o informacje od roku 2000 aż do dziś.

„Państwowa Komisja do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15, działając w oparciu o decyzję Stolicy Apostolskiej o zniesieniu tzw. tajemnicy papieskiej w sprawach dotyczących nadużyć seksualnych podjęła decyzję o skierowaniu pisemnych wystąpień do wszystkich sądów biskupich na terenie Polski” – czytamy w komunikacie komisji.

Komisja zwraca się w nich o udzielenie informacji czy od 1 stycznia 2000 roku aż do obecnej chwili były prowadzone postępowania kanoniczne wobec osób duchownych, który zostali wskazani jako sprawcy wykorzystania seksualnego małoletnich poniżej 15 roku życia. Jednocześnie zwraca się o udostępnienie oryginałów akt postępowań kanonicznych we wskazanym wyżej zakresie.

10 proc. spraw dotyczy duchownych

Komisja zajmuje się obecnie ponad 120 sprawami wykorzystania seksualnego dzieci, z czego 10 proc. dotyczy osób duchownych wskazywanych jako sprawców, poinformował w czwartek Błażej Kmieciak, jej przewodniczący.

Reklama
Reklama

Ponadto ok. 20 spraw, które dotychczas nie doczekały się sprawiedliwości przed sądem z powodu przedawnienia, analizowanych jest pod kątem wpisu do Rejestru Pedofilii. Komisja jest jedynym organem, który może prowadzić takie sprawy na podstawie akt spraw przedawnionych, dlatego zwróciła się do sądów i prokuratur o nadesłanie takich dokumentów.

Badanych jest też 2,5 tys. spraw zakończonych prawomocnym wyrokiem. Prace te podejmuje departament edukacyjno-prewencyjny w Państwowej Komisji, złożony z psychologów, seksuologów, pedagogów i prawników.

„Stanowczo podkreślamy, że nasze działania, bez względu na strój sprawcy, będą zawsze konsekwentnie dążyć do ochrony osoby, która cierpi” – powiedział Błażej Kmieciak podczas konferencji prasowej, na której zaprezentowano działalność komisji.

Reklama
Reklama

ZOBACZ TEŻ: Państwowa Komisja ds. pedofilii wyjaśnia kilkanaście spraw dot. księży

kh/KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę