Nasze projekty

Państwowa Komisja ds. pedofilii wyjaśnia kilkanaście spraw dot. księży

"Obecnie Komisja zajmuje się ponad 120 sprawami seksualnego wykorzystania dzieci, w tym ok. 10 proc. dotyczy osób duchownych" - czytamy w oświadczeniu Państwowej Komisji ds. wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15. Komisja wyjaśnia, że przyjmowanie zgłoszeń rozpoczęto 24 listopada 2020 r.

Closeup of the neck of a priest wearing a black shirt with cassock and white clerical collar

Komisja w opublikowanym dziś oświadczeniu wyjaśnia, że nie miała możliwości przyjmowania zgłoszeń od dnia powołania, czyli od 24 lipca 2020 r. Zorganizowanie pracy wymagało czasu, w związku z czym przyjmowanie zgłoszeń rozpoczęto 24 listopada ubiegłego roku.

Autorzy oświadczenia informują, że obecnie Komisja zajmuje się ponad 120 sprawami seksualnego wykorzystania dzieci, w tym ok. 10 proc. dotyczy osób duchownych. „Ok. 20 spraw, które nie mogły doczekać się sprawiedliwości przed sadem z powodu przedawnienia, analizowanych jest pod kątem wpisu do Rejestru Pedofilii” – czytamy. Ponadto badanych jest ponad 2500 spraw zakończonych prawomocnym wyrokiem.

Komisja nie zastępuje policji i prokuratury

„Komisja nie zastępuje organów ścigania. Zajmuje się monitoringiem spraw dotyczących molestowania seksualnego dzieci. Może dołączyć do postępowania na prawach oskarżyciela posiłkowego, z czego korzysta za zgodą pokrzywdzonego” – precyzują autorzy oświadczenia, zachęcając do kontaktu z Komisją wszystkich pokrzywdzonych oraz osoby posiadające na ten temat wiedze. Zapewniają ofiarom pełną anonimowość.

Reklama
Reklama

Komisja oświadcza też, że wbrew zapowiedziom, jak dotąd żaden poseł obecnej kadencji nie przekazał Komisji ani jednej sprawy do rozpatrzenia.

SPRAWDŹ: Według sondażu prawie 60 proc. Polaków chce dymisji Episkopatu

ag/KAI/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę