Nasze projekty

2020 rokiem o. Józefa Bocheńskiego. Okolicznościowy znaczek Poczty Polskiej

Ogłoszony przez Senat RP Rok Ojca Józefa Marii Bocheńskiego uczczony został wydaniem przez Pocztę Polską okolicznościowego znaczka, zaprojektowanego przez Jacka Konarzewskiego. Znaczek o wartości 3,40 zł wydrukowano na papierze fluorescencyjnym w nakładzie 135 000 sztuk.

Do publikacji przez Pocztę Polską okolicznościowego znaczna doszło dzięki staraniom ucznia o. Bocheńskiego, Jana Parysa.

W tym roku mija 25 lat od śmierci ojca Józefa Marii Bocheńskiego. Jako jeden z jego uczniów postanowiłem przypomnieć kim był i co pisał. Z okazji tej rocznicy, w tym roku dzięki moim staraniom doszło do emisji spektaklu telewizyjnego pt. „Negocjator” w Teatrze Telewizji, którego bohaterem jest ojciec Bocheński. Wmurowano tablicę pamiątkową ku czci J. M. Bocheńskiego w Świątyni Opatrzności Bożej, a także Instytut Filozofii UKSW zorganizował w październiku br. międzynarodową konferencją poświęconą refleksji filozoficznej wybitnego dominikanina – opowiada KAI Jan Parys. Dodał, że „trudno znaleźć innego księdza i filozofa, którego osoba i myśl jest przedmiotem tak trwałego zainteresowania”.

Kim był o. Bocheński?

Reklama

O. Jan Maria Bocheński urodził się 30 sierpnia 1902 r. w Czuszowie, a zmarł 8 lutego 1995 r. w szwajcarskim Fryburgu. Studiował prawo na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie, ekonomię na Uniwersytecie w Poznaniu, filozofię we Fryburgu, teologię w Rzymie.

W 1926 wstąpił do seminarium, a potem do Zakonu Kaznodziejskiego św. Dominika. W latach 1934–1940 był profesorem logiki w Angelicum w Rzymie. Habilitował się z logiki w 1938 r. na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1945 r. był profesorem na Uniwersytecie we Fryburgu, na którym w latach 1964–1966 pełnił urząd rektora.

Walczył podczas wojen w 1920 i 1939 roku. W stopniu podpułkownika służył jako kapelan w II Korpusie gen. Władysława Andersa („De virtute militari. Zarys etyki wojskowej”, Kraków 1993). Brał udział w bitwie o Monte Cassino.

Reklama

Po wojnie o. Bocheński pozostał na emigracji. Jest znany w świecie jako zwolennik filozofii analitycznej. Podejmował próby modernizacji tomizmu za pomocą logiki formalnej („Logika religii”, Warszawa 1990, „Istota i istnienie Boga”, 1993). Jego prace zostały opublikowane w ponadmilionowym nakładzie w wielu krajach, co jest bardzo rzadkie w przypadku filozofów.

Osobną częścią dorobku o. Bocheńskiego są naukowe analizy marksizmu-leninizmu („Lewica, religia, sowietologia”, Warszawa 1996). Na Zachodzie był uważany za głównego znawcę filozoficznych problemów marksizmu. Był także założycielem Instytutu Europy Wschodniej oraz wydawcą ponad 50 tomów monografii w serii „Sovietica” oraz 35 roczników kwartalnika „Studies in Soviet Thought”.

Bibliografia prac dominikanina obejmuje ponad 100 publikacji książkowych, z których ponad 20 przetłumaczono na język polski.

Reklama

Senat RP ustanowił rok 2020 Rokiem Ojca Józefa Marii Bocheńskiego, aby w 25. rocznicę śmierci “oddać hołd temu wybitnemu naukowcowi, kapłanowi i patriocie”. “Całe życie bronił prawd wiary, praw logiki oraz wspierał Polaków walczących o wolność” – podkreślono w przyjętej uchwale.

PRZECZYTAJ TEŻ: Kościoły w kolorze krwi. 18 listopada rusza #RedWeek

kh/KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę