Nasze projekty

Kościoły w kolorze krwi. 18 listopada rusza #RedWeek

Blisko 100 katedr, setki kościołów i budynków użyteczności publicznej podświetlonych na czerwono w geście solidarności z prześladowanymi chrześcijanami. To akcja prowadzona przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Zacznie się 18 listopada i potrwa 7 dni.

Co roku pod koniec listopada Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie organizuje na całym świecie Red Week (Czerwony Tydzień). Ma on na celu podnoszenie świadomości na temat prześladowań chrześcijan, gdyż, jak pokazują badania, stanowią oni najliczniejszą grupę wyznaniową na świecie, która ich doświadcza.

#RedWeek to inicjatywa zapoczątkowana w 2015 roku przez PKWP, papieskie stowarzyszenie wspierające cierpiących i prześladowanych chrześcijan. Około 250 milionów chrześcijan na całym świecie żyje w środowiskach, w których są brutalnie prześladowani, dyskryminowani lub uniemożliwiają im swobodne praktykowanie wiary.

Kościoły, katedry, pomniki podświetlone na czerwony kolor

Jak wyjaśnia PKWP „kolorem czerwonym oświetlamy katedry, kościoły, pomniki oraz budynki użyteczności publicznej i w ten symboliczny sposób chcemy być silnym głosem wsparcia dla tych naszych braci i sióstr w Chrystusie, którzy cierpią z powodu dyskryminacji, którzy nie mogą swobodnie się wypowiadać i oczekują, że to my przemówimy w ich imieniu”.

Reklama
Reklama

PRZECZYTAJ: Chrześcijaństwo. Najbardziej prześladowana religia świata

COVID-19 mógł przynieść wiele zmian, ale chrześcijanie nadal są najbardziej prześladowaną wspólnotą religijną na świecie – przypomina Thomas Heine-Geldern, przewodniczący Stowarzyszenia. Potwierdza także, że aby zwiększyć świadomość na temat tego bolesnego faktu, katedry, kościoły i budynki publiczne zostaną oświetlone na czerwonym świetle w wielu krajach na czterech kontynentach. Ponadto wiele inicjatyw będzie oferowanych online.

Reklama
Reklama

Reklama

W tym roku #RedWeek rozpocznie się w Austrii. W środę, 18 listopada, w oświetlonej na czerwono katedrze św. Szczepana w Wiedniu odbędzie się msza w intencji prześladowanych chrześcijan. Tego dnia czerwonym światłem podświetlone zostanie prawie 50 uczestniczących austriackich kościołów i instytucji państwowych, takich jak budynek parlamentu w Wiedniu.

Na 25 listopada zaplanowano szczególne wydarzenia w Wielkiej Brytanii i na Filipinach. W Wielkiej Brytanii tego dnia zostanie zaprezentowany raport o chrześcijanach, którzy zostali niesprawiedliwie uwięzieni z powodu swojej wiary. Nosi on tytuł „Uwolnij jeńców”. 

Filipiny w czasie tegorocznego #RedWeek skupiają się całkowicie na tegorocznej pandemii COVID-19. Celem jest podniesienie świadomości na temat wielu duchownych i sióstr zakonnych, którzy pracują na pierwszej linii, pomagając tym, którzy zachorowali i którzy pełnią służbę na wielkie ryzyko osobiste. Chociaż w poprzednich latach skupiano się na kościołach i szkołach, w tym roku inicjatywa wzywa również szpitale do udziału.

W minionych latach w Red Week uczestniczyły takie miasta jak Rzym (Koloseum), Londyn (opactwo Westminster), Paryż (kościół Sacre Coeur), Rio de Janeiro (statua Chrystusa Odkupiciela), Barcelona (kościół Sagrada Familia) i wiele innych.

os, ACN, PKWP/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę