Nasze projekty

Szkoła św. Tomasza: „Czaruj”, ale nie zbaczaj…

Ta wskazówka św. Tomasza przyda się każdemu, kto chce by jego rozmówca czy słuchacz nie stracił zainteresowania tym, co się do niego mówi.

Reklama

Człowiek potrafi być skoncentrowany maksymalnie przez 45 minut. Po tym czasie ta zdolność znacznie spada. Tyle w teorii, bo chociażby życie szkolne pokazuje, że nie da się utrzymać uwagi przez całą lekcję. Warto wziąć to pod uwagę nie tylko jeśli jesteś nauczycielem czy twoja praca polega na przemawianiu, ale przydaje się również w codziennych, zwykłych rozmowach.

tomasz2(1)
tłum. dr Michał Wilk – Orygenes.pl

Reklama
Reklama

Jak można sobie z tym poradzić? Wiele zależy od sposobu mówienia i samej treści. Stosowanie metafor czy opowiadanie anegdot skutecznie pobudza uwagę tracących zdolność skupienia się słuchaczy. Św. Tomasz radzi jednak, by za bardzo “nie odjechać” w takim “czarowaniu “ słuchacza.

Nawet najbardziej sprawne zabiegi językowe czy najciekawsze anegdoty na nic zdadzą się, jeśli zbyt wiele razy uciekniesz od głównego tematu przemówienia. Co z tego, że słuchacz na nim nie zaśnie, skoro nic z niego nie wyniesie? “Mięcho”, czyli konkrety związane z temat muszą być główną treścią każdego przemówienia i rozmowy. Reszta to tylko “przyprawy”, które nie mogą zabić smaku “głównego dania”.

Reklama
Reklama

Rubin_LepiejGretchen Rubin – „Lepiej. 21 strategii, by osiągnąć szczęście”

Chcesz spotykać bliskich, ale nie tylko na Facebooku? Chcesz regularnie biegać, ale niekoniecznie z domu do pracy? Chcesz się zdrowo odżywiać, ale to czekolada daje Ci szczęście?
Zastanawiasz się, czemu nie możesz znaleźć czasu, by robić to, co kochasz?

Autorka bestsellerowego Projektu szczęście daje odpowiedź: z powodu nawyków. To przyzwyczajeniom zawdzięczamy zdrowie, szczęście i spełnienie, lub przeciwnie – stres i frustrację. Rubin w żywy i dowcipny sposób pokazuje, jak naprawić swoje życie bez konieczności podejmowania trudnych decyzji i robienia czegokolwiek wbrew sobie. Ponieważ każdy z nas jest inny, proponuje 21 strategii. Poznaj je i wybierz własną drogę do szczęścia.

Reklama

 

 

 

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę