Nasze projekty

Czaszka św. Tomasza z Akwinu wystawiona na widok publiczny w Bordeaux

Po raz pierwszy od 1369 roku relikwia ta opuściła Tuluzę, gdzie znajduje się grób średniowiecznego teologa i filozofa z Zakonu Kaznodziejskiego.

Św. Tomasz z Akwinu (1225-1274) (mal. Carlo Crivelli, XV w.)

Od 12 do 27 lutego czaszka św. Tomasza z Akwinu jest wystawiona na widok publiczny w klasztorze dominikanów w Bordeaux we Francji. Okazją jest potrójny jubileusz św. Tomasza: 800. rocznica urodzin przypadająca w 2025 roku, 750. rocznica śmierci – w 2024 roku i 700. rocznica kanonizacji – w 2023 roku. Z tych powodów od 28 stycznia 2023 do 28 stycznia 2025 roku potrwają uroczystości jubileuszowe ku czci Akwinaty.

Relikwia opuszcza Tuluzę pierwszy raz od 1369 roku

Przed wystawieniem na widok publiczny, pod koniec stycznia w klasztorze dominikańskim w Tuluzie czaszkę świętego umieszczono w nowym relikwiarzu, którzy umożliwia jej publiczne eksponowanie. Pokryto go płatkami złota oraz udekorowano przedstawieniami aniołów, winorośli, drzewa życia i detali architektonicznych wyobrażających „niebiańską Jerozolimę” – miejsce przebywania świętych. Do certyfikatu autentyczności relikwii dołączono pieczęć archidiecezji Tuluzy.

Po raz pierwszy od 1369 roku relikwia ta opuściła Tuluzę, gdzie znajduje się grób średniowiecznego teologa i filozofa z Zakonu Kaznodziejskiego.

Reklama

Tomasz z Akwinu zmarł w 1274 roku w opactwie cystersów w Fossanova we Włoszech. Jego doczesne szczątki znajdowały się tam do 1369 roku, gdy dominikanie zabrali je do swego klasztoru macierzystego w Tuluzie. Nie były one jednak pełne: brakowało jednej nogi, jednego barku, jednego ramienia i kręgów kręgosłupa. We Włoszech przechowywana jest inna, rzekoma głowa św. Tomasza, ale przypisano ją Akwinacie długo po przewiezieniu jego relikwii do Tuluzy, nie może więc być autentyczna.

Modlący się przy relikwiach otrzymają odpust

Do 2025 roku relikwiarz z czaszką świętego odwiedzi co najmniej 15 klasztorów i parafii w dominikańskiej Prowincji Tuluzy.

Penitencjaria Apostolska wydała dekret o udzieleniu odpustu zupełnego osobom, które w okresie jubileuszowym modlić się będą przy relikwiach św. Tomasza.

Reklama

kh, KAI/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę