Nasze projekty

Szkoła św. Tomasza: Uwaga, “Przyjaciele” rozpraszają!

Ilu masz znajomych na Facebooku? A ilu prawdziwych przyjaciół, których znasz w tzw. “realu”? Czy wnoszą oni coś więcej do twojego życia poza… rozproszeniem?

Reklama

Facebook, który zrewolucjonizował rynek mediów i komunikacji, przyczynił się również do zdeprecjonowania słowa “Przyjaciele”. Do kategorii “Friends” (w Polsce na szczęście przyjęła się forma “Znajomi”) zalicza wszystkich, z którymi weszliśmy w relację, tzn. obustronnie zaakceptowaliśmy zaproszenie do internetowej znajomości. To że z większością osób już od dawna nie mamy kontaktu lub żadnych szans na poznanie się “offline” nie ma żadnego znaczenia.

Bez względu na to ilu masz znajomych na “Fejsie”, możesz utrzymywać stabilne relacje społeczne jedynie ze 150 osobami. Potwierdził to w swoich badaniach Robin Dunbar. Brytyjski antropolog odkrył także, że człowiek może posiadać jedynie od 3 do 5 najlepszych przyjaciół, a głęboko przejmie go śmierć zaledwie 12-15 najbliższych osób. Reszta znajomych obchodzi nas już mniej…

Reklama
Reklama

tomasz
tłum. dr Michał Wilk – Orygenes.pl

Jakie płyną z tego wnioski? Św. Tomasz w liście do współbrata napisał, że zbyt zażyłe relacje wprowadzają rozproszenie i odciągają od przedmiotu studium. Przekładając to na współczense realia, nie możesz pozwolić, by tzw. przyjaciele odciągali cię od nauki czy pracy.

Reklama
Reklama

Pamiętaj, że – zgodnie z badaniami Dunbara – możesz mieć tylko od 3 do 5 prawdziwych przyjaciół. Wychodzi więc na to, że większość znajomych z Facebooka rozprasza cię swoimi wpisami albo poprzez Messengera. Może więc czas przestać udawać, że ktoś jest twoim przyjacielem, skoro ledwo zasługuje na miano znajomego? Skuteczny sposób na mniejszą ilość rozproszeń i lepszą koncentrację nad czekającymi nas zadaniami nasuwa się sam…


Rubin_LepiejGretchen Rubin – „Lepiej. 21 strategii, by osiągnąć szczęście”

Reklama

Chcesz spotykać bliskich, ale nie tylko na Facebooku? Chcesz regularnie biegać, ale niekoniecznie z domu do pracy? Chcesz się zdrowo odżywiać, ale to czekolada daje Ci szczęście?
Zastanawiasz się, czemu nie możesz znaleźć czasu, by robić to, co kochasz?

Autorka bestsellerowego Projektu szczęście daje odpowiedź: z powodu nawyków. To przyzwyczajeniom zawdzięczamy zdrowie, szczęście i spełnienie, lub przeciwnie – stres i frustrację. Rubin w żywy i dowcipny sposób pokazuje, jak naprawić swoje życie bez konieczności podejmowania trudnych decyzji i robienia czegokolwiek wbrew sobie. Ponieważ każdy z nas jest inny, proponuje 21 strategii. Poznaj je i wybierz własną drogę do szczęścia.

 

 

 

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę