Nasze projekty

Szkoła św. Tomasza: Nie uciekaj od samotności

Każdy dzień współczesności przynosi nowe sposoby na zabijanie ciszy i samotności. Tymczasem mistrzowie życia duchowego doradzają coś zupełnie odwrotnego - jak najczęstsze przebywanie we własnej celi.

Reklama

Cela więzienna jest miejscem, w którym nikt nie chciałby się znaleźć. Niestety, coraz częściej współczesny człowiek podobnie traktuje przestrzeń samotności. Otoczony “świecącymi ekranami” ucieka od ciszy i przebywania z samym sobą na coraz bardziej wymyślne sposoby. Czy tobie również zdarza się zagłuszanie ciszy?

Spróbuj zrobić sobie krótki test. Wyłącz wszystkie “przeszkadzacze” znajdujące się w twoim otoczeniu. Następnie przebywaj w ciszy przez 15 minut. Sprawdź, czy pojawią się (a jeśli tak, to jak szybko) myśli kuszące cię do przerwania tej bezczynności.

Reklama
Reklama

fddddu

Reklama
Reklama

Wierzący człowiek powinien traktować samotność bardziej jak celę klasztorną niż więzienną. Zamiast uciekać od niej, uciekać się do niej jak najczęściej. By zaznać wyciszenia, kojącego odcięcia się od nadmiernej ilości bodźców i wreszcie, by spotkać się z Bogiem na modlitwie.

Nie musisz w tym celu wyjeżdżać na rekolekcje w milczeniu. Wystarczy, że zastosujesz biblijną zasadę związaną z modlitwą: “Ty zaś, gdy chcesz się modlić, wejdź do swej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twego, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie.” Mt 6,6

Reklama

Rubin_LepiejGretchen Rubin – „Lepiej. 21 strategii, by osiągnąć szczęście”

Chcesz spotykać bliskich, ale nie tylko na Facebooku? Chcesz regularnie biegać, ale niekoniecznie z domu do pracy? Chcesz się zdrowo odżywiać, ale to czekolada daje Ci szczęście?
Zastanawiasz się, czemu nie możesz znaleźć czasu, by robić to, co kochasz?

Autorka bestsellerowego Projektu szczęście daje odpowiedź: z powodu nawyków. To przyzwyczajeniom zawdzięczamy zdrowie, szczęście i spełnienie, lub przeciwnie – stres i frustrację. Rubin w żywy i dowcipny sposób pokazuje, jak naprawić swoje życie bez konieczności podejmowania trudnych decyzji i robienia czegokolwiek wbrew sobie. Ponieważ każdy z nas jest inny, proponuje 21 strategii. Poznaj je i wybierz własną drogę do szczęścia.

 

 

 

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę