Nasze projekty

Św. Wacław. Męczennik, opiekun ubogich, oddany władca

Jako książę uprawiał zboże i winną latorośl, by później ofiarować je na hostie i wino. Noce lubił spędzać na modlitwie w zamkowej kaplicy. Wspomagał ubogich i chorych. Kim był św. Wacław, którego wspomnienie obchodzimy 28 września?

Reklama

Cofnijmy się o 1000 lat. Chrześcijaństwo w Europie zdobywa nowe tereny. W 845 r. czternastu książąt czeskich przyjmuje chrzest w Ratyzbonie. Rok później pod władzą Mojmira I powstaje państwo wielkomorawskie – on sam przyjął chrzest jeszcze w 822 r., a jego następca, Rościsław, sprowadza na Morawy słynnych misjonarzy – Cyryla i Metodego, późniejszych świętych. Na przełomie IX i X w. Wielkie Morawy podbija czeski książę Bożywoj i przyjmuje chrzest w obrządku słowiańskim.

Funduje on kościół pw. św. Klemensa na Lewym Hradcu oraz kościół pw. Najświętszej Maryi Panny (dziś mieszczący się w Pradze, ale starszy niż samo miasto), jednak śmierć zastaje go w zaledwie 36 roku życia. Pozostawia po sobie synów – Spitygniewa i Wtarysława – oraz żonę Ludmiłę.

Po śmierci brata Wratysław zostaje księciem Czech. Poślubia księżniczkę Drahomirę, mają 7 dzieci: Wacława, Bolesława, Spitygniewa (zmarł młodo) oraz 4 córki (jedna z nich będzie matką św. Wojciecha).

Reklama

Dwie rewolucje

Wacław i Bolesław początkowo są wychowywani przez swoją babcię, św. Ludmiłę, jednak Drahomirze jest to nie w smak. Po śmierci męża postanawia dokonać w kraju rewolucji pogańskiej i wciąga w to młodszego syna. Czy chodzi tylko o uniezależnienie się od Bawarii, skąd Czechy przyjęły chrześcijaństwo, czy też sama, jako poganka, chce wprowadzić własne obyczaje? Historycy nazywają te wydarzenia „rebelią pogańską”. Na rozkaz księżnej burzone są kościoły, prześladowani księża. Ludmiła zostaje uduszona przez siepaczy. Na obrazach przedstawiających jej męczeństwo widzimy, że w komnacie znajduje się świadek morderstwa, kilkuletnie dziecko. To dziecko jednak wkrótce dorasta. Zaledwie kilkunastoletni Wacław wypędza matkę wraz z bratem i przejmuje władzę w kraju, wprowadzając na powrót chrześcijaństwo.

Podwładni są pod wrażeniem – młodego księcia można zastać, jak uprawia zboże i winną latorośl (pamiętajmy, że wczesne średniowiecze było bardzo ciepłe), by ofiarować je na hostie i wino. Noce lubi spędzać na modlitwie w zamkowej kaplicy. Wspomaga ubogich i chorych, mówi się, że sam ich odwiedza, by ich pielęgnować. Nic dziwnego, że podczas jednej z bitew wojowie widzą, jak u boku Wacława staje zastęp aniołów.

Wbrew temu, co rozpowiadali zwolennicy matki, że na dwór przybył mnich, a nie książę, Wacław łączył umiłowanie modlitwy z wypełnianiem obowiązków władcy i dowodzeniem armią. Jak mówi legenda, „pod spodem nosił szorstką włosienicę, z wierzchu jednak ubrany był w królewskie szaty, zaś drużynę swą nie tylko najlepszą zbroją, ale i wytwornym odzieniem ozdabiał”.

Reklama

Męczennik

Od cesarza Henryka I czeski książę otrzymuje relikwie św. Wita i św. Zygmunta. Wacław umieszcza je w małej, romańskiej świątyni. Szczególnie bliski jest mu pierwszy z męczenników. Czy mógł się spodziewać, że już wkrótce podzieli jego los? Ówczesne Czechy są podzielone na wiele małych księstw, ich namiestnicy ścierają się ze sobą. Także Drahomira wraz z Bolesławem chcą odzyskać władzę. Podstępem zwabiają Wacława na konsekrację świątyni pw. Kosmy i Damiana w Starym Bolesławcu. Kiedy po wieczerzy wybiera się na modlitwę, zostaje zamordowany u progu kościoła. „Stało się to 28 września roku Pańskiego 935”.

Choć jego ciało pochowano w miejscu śmierci, krew rozlana na podłodze nie dawała się zatrzeć. Wobec tego trzy lata później Bolesław, który w historii zapisał się z przydomkiem Okrutny, otworzył grób brata. Okazało się, że ciało Wacława nie uległo rozkładowi, przeniósł je więc cichcem do kościoła św. Wita. Na nic się jednak zdało ukrywanie – na grobie brata zaczęły dziać się cuda.

Wacław jest pierwszym słowiańskim świętym. Patronem wielu znanych budowli – monumentalnej katedry na Wawelu; najstarszego w Radomiu gotyckiego kościoła; drewnianego kościółka w Twardej nad Zalewem Sulejowskim; niezwykłej katedry w Świdnicy. A także bajkowej Pragi, pełnej mostów i urokliwych kamienic, oraz Czech i Moraw.

Reklama

Czesi do dziś czczą świętego księcia. W centrum Pragi wznosi się monumentalny pomnik Wacława jadącego na koniu, a w kraju znajduje się około 180 kościołów i 100 kaplic pod jego wezwaniem. Mała, romańska świątynia, w której Wacław umieścił relikwie bliskiego sobie męczennika, to dziś monumentalna archikatedra praska, nosząca wezwanie św. Wita, św. Wacława i św. Wojciecha. Tam też jest przechowywana jego korona, którą koronowano królów od 1347 do 1836 r. Jest to narodowa relikwia, symbol jedności i suwerenności Czech.

Według legendy św. Wacław śpi ze swymi rycerzami na górze Blanik. Gdy nad Czechami zawisną czarne chmury, zbudzi się i przyjdzie im z pomocą.

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę