Nasze projekty
Roman Zając

Smok

Pseudonim artystyczny Szatana

Reklama

Ludzie podobno wymyślili smoki pod wpływem znajdowanych kości dinozaurów lub mamutów. Takie właśnie kości wiszą przy zachodnim wejściu do katedry wawelskiej po lewej stronie, i rzekomo są pozostałościami smoka wawelskiego. Ponieważ smoki wyobrażano sobie jako straszliwe gady ziejące ogniem, nic dziwnego, że autor Apokalipsy przedstawił Szatana właśnie jako Wielkiego Smoka.

Gdyby św. Jan żył współcześnie, wybrałby pewnie inny symboliczny obraz Szatana, bardziej przemawiający do wyobraźni ludzi z XXI wieku i do ich obecnych lęków. Osobiście typuję na przykład smog. Nieuchwytna mieszanina dymu i mgły, potrafiąca doprowadzić człowieka do śmierci, to w obecnych czasach bardziej nośna metafora Szatana niż jakiś tam gad. Ale św. Jan żył w I wieku i pisał dla ludzi swoich czasów.

Reklama
Reklama

Smok z Apokalipsy (nazwany także Starodawnym Wężem) jest barwy ognia, ma siedem głów i dziesięć rogów – a na głowach siedem diademów. Trzecią część gwiazd, które zmiótł swym ogonem interpretowano jako upadłych aniołów. W 12 rozdziale Apokalipsy Smok atakuje brzemienną Niewiastę odzianą w słońce, która jednak skutecznie mu ucieka. Do walki ze Smokiem i jego aniołami staje Michał i jego aniołowie. Po walce stoczonej w Niebie, zostaje on strącony i traci moc oskarżania ludzi, co nawiązuje do prokuratorskiej funkcji Szatana w Starym Testamencie. Od tego momentu niebiański prokurator, który teoretycznie działał legalnie i na mocy prawa, oskarżając ludzi, staje się zwykłym bandytą. Później będzie posługiwał się Bestią z morza (czyli Antychrystem) i Fałszywym Prorokiem. Po tysiącletniej odsiadce w więzieniu, wyjdzie na chwilę, aby podburzyć narody do szturmu na Nowe Jeruzalem, ale koniec końców zostanie wrzucony do jeziora ognia (Ap 20, 10-15).

Reklama
Reklama

Poznaj więcej apokaliptycznych symboli:

banner-apokalipsa

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite