Nasze projekty
Roman Zając

Baranek

Oczywiście Barankiem jest Jezus Chrystus. W Ewangelii św. Jana (J 1, 29.36) Jan Chrzciciel nazwał Go Barankiem Bożym (po grecku: ho amnos Theou). W Apokalipsie św. Jana słowo Baranek (to arnion) na oznaczenie Chrystusa pojawia się zaś aż 29. Użycie dwóch różnych greckich terminów według niektórych świadczy o tym, że utwory te napisały różne osoby. […]

Reklama

Oczywiście Barankiem jest Jezus Chrystus. W Ewangelii św. Jana (J 1, 29.36) Jan Chrzciciel nazwał Go Barankiem Bożym (po grecku: ho amnos Theou). W Apokalipsie św. Jana słowo Baranek (to arnion) na oznaczenie Chrystusa pojawia się zaś aż 29. Użycie dwóch różnych greckich terminów według niektórych świadczy o tym, że utwory te napisały różne osoby.

Jak wiadomo baranek składany Bogu w ofierze był ważnym elementem celebracji święta Paschy (Wj 12, 1-11). Krew baranka, którą Żydzi pomazali odrzwia swych domów, była informacją dla Anioła Niszczyciela, aby ominął te domostwa dokonując zagłady pierworodnych. Stąd przekonanie, że krew baranka ich ocaliła.

Reklama
Reklama

Warto jeszcze przypomnieć o baranku, który zaplątał się w ciernie i został złożony w ofierze przez Abrahama zamiast jego syna Izaaka. Cierpiący Sługa Jahwe, który wziął na siebie grzechy innych, został porównany do baranka prowadzącego na rzeź (Iz 53, 7). Nazwanie Chrystusa Barankiem symbolicznie przywołuje więc ofiarę na krzyżu, którą złożył dla odkupienia ludzkości. Baranek z Apokalipsy jest o tyle niezwykły, że ma siedem rogów i siedmioro oczów. Jako jedyny potrafi otworzyć siedem pieczęci (Ap 6, 1.35.7.9.12; 8, 1). Prowadzi on odkupionych do źródeł życia (Ap 7, 17) i odbiera hołd od wszystkich istot (Ap 5, 13), a męczennicy wybielili swoje szaty w Jego krwi (Ap 7, 14).

Reklama
Reklama

Poznaj więcej apokaliptycznych symboli:

banner-apokalipsa

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite