Nasze projekty
Roman Zając

Antychryst

Bohater takich filmów jak „Omen”, „Dziecko Rosemary”, „Kod Omega” oraz wielu innych horrorów. Bez wątpienia jest to jedna z najbardziej tajemniczych postaci w Biblii. Słowo antichristos może być tłumaczone jako przeciwny Chrystusowi, ale może też oznaczać podobny do Chrystusa, podszywający się pod Chrystusa. Tradycja chrześcijańska widziała w nim bądź wcielenie samego Szatana (czyli jego ziemskiego […]

Reklama

Bohater takich filmów jak „Omen”, „Dziecko Rosemary”, „Kod Omega” oraz wielu innych horrorów.

Bez wątpienia jest to jedna z najbardziej tajemniczych postaci w Biblii. Słowo antichristos może być tłumaczone jako przeciwny Chrystusowi, ale może też oznaczać podobny do Chrystusa, podszywający się pod Chrystusa. Tradycja chrześcijańska widziała w nim bądź wcielenie samego Szatana (czyli jego ziemskiego syna analogicznie do Syna Bożego, byłby to więc Szatan, który pojawi się w ludzkiej postaci), bądź człowieka, przez którego działa „władca tego świata”.

Reklama
Reklama

W każdym razie przynależność Antychrysta do obozu Szatana nie budzi wątpliwości. Antychryst to fałszywy „Chrystus” realizujący plany Szatana. Na słynnym fresku Luki Signorellego z katedry w Orvieto Antychryst wygląda dokładnie tak, jak na tradycyjnych wizerunkach Zbawiciel. W pierwszej chwili można się nawet pomylić. Do jego ucha szepcze Szatan. Te dwie postaci są ze sobą ściśle połączone. Lewa ręka Antychrysta sprawia wrażenie przedłużenia ręki Szatana. Antychryst często bywał przedstawiany właśnie jako szatańska parodia Zbawiciela. Fresk zaś ukazuje go wprost jako marionetkę Szatana.

Reklama
Reklama

O pojawieniu się Antychrysta w czasach ostatecznych wspomina św. Jan w swoich listach ( 1 J 2,18). Św. Paweł, choć nie używa słowa Antychryst, pisze o „człowieku grzechu i zatracenia, który wynosi się ponad wszystko, co się zwie Bogiem lub jest przedmiotem boskiej czci, a nawet zasiądzie w świątyni Bożej, podając się za Boga (2 Tes 2,3-4) Jego pojawienie się będzie znakiem zbliżającej się paruzji. Nadejdzie wtedy czas odchodzenia od wiary na niewyobrażalną wcześniej skalę (por. 2 Tes 2,8-10).

W Apokalipsie odpowiednikiem Antychrysta jest Bestia, współpracująca z Fałszywym Prorokiem. Na przestrzeni wieków różne osoby nazywano Antychrystem i wiązano z konkretnymi postaciami. Można się natknąć nawet na tak dziwaczne pomysły, że Antychrystem jest książę William, będący rzekomo klonem Jezusa, stworzonym na podstawie krwi z Całunu Turyńskiego. Internet zawiera wiele podobnych spiskowych teorii i absurdalnych hipotez. Prawda o Antychryście pozostaje ciągle tajemnicą, której nie potrafimy zgłębić, ale na pewno warto zachować w dociekaniach nad jego tożsamością umiar i zdrowy rozsądek.

Reklama

Poznaj więcej apokaliptycznych symboli:

banner-apokalipsa

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite