Nasze projekty
Reklama
Fot. Canva.com

Gdzie na wakacje?

Podpowiadamy mało oczywiste miejsca, które warto odkryć.

W drodze na wakacje, mijamy wiele miejscowości – wiele z nich skrywa niezwykłe tajemnice! Zachęcamy Was do odwiedzenia wyjątkowych miejsc w Polsce – może niektóre z nich staną się Waszym wakacyjnym celem?

Gdzie na wakacje? Wybierz się w magiczną podróż do świata templariuszy

Oglądaliście film “Pan Samochodzik i templariusze”, ekranizację jednej z najlepszych, choć powstałych w czasach PRL-u, książek detektywistycznych dla młodzieży Zbigniewa Nienackiego, w której tytułowy Pan Samochodzik, historyk-detektyw, wpada w Polsce na trop skarbu templariuszy? Akcja książki rozgrywa się w trzech miejscach: niedaleko Wigier, w Malborku, w końcu w Kortumowie. 

Sęk w tym, że akcja nie rozgrywa się tam, gdzie templariusze naprawdę byli, czyli na przykład w Chwarszczanach. Dlatego tym razem polecamy wam wyjazd na zachód Polski, niedaleko granicy na Odrze: Pojezierze Myśliborskie i okolice ujścia Warty do Odry zaskakują zupełnie nieznanymi zabytkami, które – przekonajcie się sami – robią wrażenie.

Reklama

CZYTAJ WIĘCEJ>>> Chwarszczany i templariusze. Pan Samochodzik tu nie dotarł

Wakacje w Pelplinie. To tu zobaczycie Biblię Gutenberga

By zobaczyć bezcenną Biblię Gutenberga, nie musicie jechać do Rzymu, Waszyngtonu, Paryża czy Nowego Jorku. Wystarczy do… Pelplina. Tam szukajcie niepozornej, bocznej uliczki Biskupa Dominika, wejdźcie do muzeum i… to wystarczy. Trafiliście właśnie do jednego z nielicznych miejsc na świecie, gdzie znajdują się oba tomy Biblii Gutenberga.

Pierwsza wizyta w Pelplinie może zaskoczyć. W niewielkim mieście (dosłownie, zaledwie kilka krzyżujących się ulic) wznosi się ogromna gotycka katedra. Pierwsze pytanie, które sobie postawicie: skąd ona tam się wzięła? Ale to nie jedyny powód, by pojechać latem do Pelplina!

Reklama

CZYTAJ WĘCEJ>>> Pelplin. To tu zobaczycie Biblię Gutenberga

Kwidzyn. Poznaj polską św. Ritę!

Zapewne doskonale znacie zamek krzyżacki w Malborku. I prawdopodobnie nigdy nie byliście w Kwidzynie. Czas to zmienić. Zobaczycie równie piękny, gotycki zamek, biskupią katedrę i poznacie świętą Dorotę, której czcicielem był nawet Benedykt XVI!

Chyba każdy chce choć raz w życiu zobaczyć monumentalny zamek krzyżacki w Malborku i poznać historię, zwiedzając jego wnętrza. W tym rejonie Polski znajduje się wiele krzyżackich zamków, położonych zarówno na wschód, jak i wzdłuż Wisły. To warowne budowle z czerwonej cegły, które do dziś wyznaczają obszar dawnego Państwa Krzyżackiego.

Reklama

CZYTAJ WIĘCEJ>>> Jej czcicielem był nawet Benedykt XVI. Poznajcie Dorotę z Mątów

Frombork. Nie tylko Kopernik, ale także “Miasto Naszej Pani”

Wystarczy bowiem napisać: Frombork, by każdy dopowiedział: Kopernik. Tu wielki astronom żył i pracował, a dziś możemy nawiedzić nawet jego grób. Liczące dwa i pół tysiąca mieszkańców miasteczko znane jest w powszechnej świadomości dzięki Mikołajowi Kopernikowi. 

Ale my chcemy Wam opowiedzieć nie tylko o wielkim astronomie. Miasto od samego początku nosi nazwę maryjną. Frombork, Frauenburg, to po prostu “gród Naszej Pani”. Powstał dlatego, że zdecydowano tu właśnie wybudować katedrę diecezji warmińskiej.

CZYTAJ WIĘCEJ>>> Frombork. Nigdzie indziej niebo nie jest tak blisko ziemi

Lidzbark Warmiński. Perła Warmii i kraina “Bajek”

W województwie warmińsko-mazurskim znajdują się dwa miasta o nazwie Lidzbark, bardzo często mylone, bo oba posiadają ciekawe – choć różne – walory turystyczne. Do Lidzbarka Welskiego warto przybyć nad urokliwe jeziora, do Lidzbarka Warmińskiego, położonego na północ od Olsztyna, by zwiedzić piękny zamek.

Formą przypomina liczne w tych stronach zamki krzyżackie. Zbudowany z czerwonej cegły, czteroskrzydłowy zamek wybija się ponad panoramę miasteczka. Jednak nie rezydowali tu krzyżacy, lecz biskupi warmińscy. To za ich sprawą Lidzbark Warmiński był przez długie wieki stolicą i największym miastem Warmii, a przede wszystkim jej perłą, do dziś budzącą zachwyt.

CZYTAJ WIĘCEJ>>> Lidzbark Warmiński. Perła Warmii i kraina “Bajek”

Jerozolima w Polsce? Zapraszamy do Miechowa!

Kiedy myślimy Miechów, pierwsze skojarzenie to bez wątpienia Jerozolima. Miechowianie mogą się wręcz pochwalić, że mieszkają w “Polskiej Jerozolimie”. Co to oznacza? Jaksa Gryfita z Miechowa w 1162 r. wyruszył na pielgrzymkę do Jerozolimy. Tam zafascynował się Zakonem Bożego Grobu, który strzegł najświętszych dla chrześcijan miejsc w Świętym Mieście. Wtedy w głowie miechowskiego możnowładcy pojawiła się myśl, by sprowadzić zakonników do Polski i stworzyć klasztor Bożogrobców w Miechowie.

Jak pomyślał, tak zrobił! Co ciekawe, według tradycji, w drodze powrotnej Jaksa przywiózł do Miechowa worki z ziemią, na której pochowano Jezusa Chrystusa i wysypał ją na terenie miasta. W rzeczywistości był to natomiast woreczek, ale do dziś stanowi on swego rodzaju relikwię, która wysypana jest na ziemi miechowskiej. Można zatem powiedzieć, że Miechowianie chodzą po tej samej ziemi, po której przed dwoma tysiącami laty stąpał sam Chrystus. I ty, jeśli przyjedziesz do Miechowa, będziesz miał taką samą okazję! 

CZYTAJ WIĘCEJ>>> Jerozolima w Polsce? Zapraszamy do Miechowa!

Chełmno. Przepiękne miasto, które Krzyżacy chcieli uczynić stolicą swojego państwa

Jeśli nie byliście jeszcze w Chełmnie (uwaga, nie w Chełmie na Lubelszczyźnie), zróbcie wszystko, by podczas rozpoczynających się wakacji zobaczyć to niezwykłe miasto. Argumentów, by pojechać do Chełmna, jest kilka. Poza najpiękniejszym widokiem na świecie, wróć, na Świecie (miasto po drugiej stronie Wisły) i wieloma miejscami, które nie zmieniły się od średniowiecza, miasto wyróżnia urok mnóstwa gotyckich wież, które już z daleka, jak tylko zamajaczą na horyzoncie, mówią przybywającym: oto miejsce o cudnej historii. 

Oto bowiem miasto, które Krzyżacy w XIV wieku planowali uczynić stolicą swojego państwa. Zwykle to Malbork traktujemy jako stolicę Państwa Krzyżackiego, a jednak Malbork był zamkiem, warownią, główną siedzibą zakonu i władz zakonnych. Stolicą handlową, administracyjną, jednym słowem: średniowieczną dumą zaplanowaną z wielkomiejskim rozmachem miało być właśnie Chełmno.

CZYTAJ WIĘCEJ>>> Chełmno. Przepiękne miasto, które Krzyżacy chcieli uczynić stolicą swojego państwa

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Zatrudnij nas - StacjaKreacja