fot. Cathopic/ Dante Di Natale

Różaniec Rodziców – dołącz i Ty! (ROZMOWA)

Martwisz się o swoje dziecko? Masz problemy wychowawcze? Oddaj wszystko w ręce Maryi i dołącz do inicjatywy - Różaniec Rodziców. Wystarczy kilkanaście minut dziennie, by duchowo zatroszczyć się o swoje dzieci!

Reklama

Z Ireneuszem Rogalą, moderatorem Różańca Rodziców rozmawia Alicja Samolewicz Jeglicka.

Alicja Samolewicz Jeglicka: Jak rozpoczęła się inicjatywa Różaniec Rodziców?

Reklama
Reklama

Ireneusz Rogala: Wszystko rozpoczęło się na rekolekcjach wspólnoty Marana tha w 2001 roku. Grupa 15 osób usłyszała katechezę o relacji: rodzice – dziecko. Było tam podanych wiele przykładów jak błahe czasem mogą być przyczyny trudnych sytuacji w późniejszym życiu dzieci. I… zapragnęliśmy je ochronić! Powierzyliśmy siebie i swoje dzieci pod Bożą opiekę przez wstawiennictwo Maryi w Różańcu.

…czyli rodzice modlą się na różańcu za swoje dzieci.

Reklama
Reklama

Tak, zaczęliśmy się modlić za swoje dzieci i za dzieci innych rodziców w tej grupie. Szybko nazwanej na wzór Żywego Różańca – Różą. I Bóg pobłogosławił tej modlitwie. Z dnia na dzień zaczęło się zmieniać „na dobre” wiele rzeczy u naszych omadlanych dzieci. A także w całych rodzinach. Zmiany były tak widoczne, że zaczęliśmy o tym mówić głośno. Inni rodzice też chcieli się dołączyć, też zapragnęli dawać swoim dzieciom dobro i chronić je od zła. Powstała druga róża, a potem kolejne…

rodzina

Reklama

Świadectwa rodziców pewnie są najlepszą „reklamą”.

Tak, to wyraźnie widać. Świadectwo Rodziców na temat Bożej pomocy dzięki takiej formie modlitwy. Modlitwy wspólnotowej i osobistej, modlitwy wytrwałej i regularnej, modlitwy sformalizowanej, a jednocześnie indywidualnej. Z biegiem czasu odkrywamy całe bogactwo modlitwy różańcowej jakie jest dla nas przygotowane i tak blisko dostępne dla KAŻDEGO!

To codzienna modlitwa różańcem w intencji dzieci?

Modlitwa ta polega na tym, że wchodzimy własną dobrowolną decyzją do grupy – róży i zaczynamy się codziennie modlić jedną dziesiątką różańca rozważając wyznaczoną na dany miesiąc tajemnicę różańcową. W kolejnym miesiącu przechodzimy do rozważania kolejnej tajemnicy wg. porządku różańca. Modlimy się za swoje dzieci i za wszystkie dzieci objęte modlitwą przez rodziców z tej róży, a oni modlą się za nasze dzieci. W ten sposób tworzy się wspólnota modlitwy. Przystępując do modlitwy rozpoczynamy ją Aktem Zawierzenia Matce Bożej, który co roku 8 grudnia w Święto Niepokalanego Poczęcia (w łączności duchowej ze wszystkimi rodzicami z RR) ponawiamy!

Dużo osób (rodziców) się angażuje?

To zaskakujące i bardzo optymistyczne jak dużo i w jaki sposób ludzie się w to angażują. W niektórych miejscowościach powstają dziesiątki róż. Są miejsca, gdzie według mnie nawet 30% dorosłych należy do Różańca Rodziców. To jest łaska dana dla każdego. Wystarczy gorące i czyste serce, chętne do modlitwy i do pójścia za wskazaniami Ducha Świętego.

Woman with her son praying

Dlaczego warto dołączyć?

Choćby dlatego, aby doświadczać radości jakiej doświadczają inni rodzice. Radości z tego jak pięknie mogą rozwijać się dzieci, radości z uzdrowienia duchowego a czasem fizycznego lub społecznego dzieci, ale też i całych rodzin. Ta modlitwa uzdrawia przecież relacje w rodzinach. Kiedy się modlę za swoje dzieci to jednocześnie staram się pracować nad sobą. Radość z dzieci powracających z nałogów, z uzależnienia od narkotyków, komputera, ze złego towarzystwa – jest u rodziców tak wielka, że później angażują się całym sercem w rozszerzanie różańca dla innych rodziców. I Bóg tym obficiej wówczas nam i naszym dzieciom błogosławi.

Z tego co Pan opowiada wynika, że to nie jedyny powód…

Tak, warto z jeszcze jednego ważnego powodu. Po co leczyć zranienia? Lepiej ich unikać i im zapobiegać. A najlepszą obronę zapewnia Bóg. Prowadzi po prostych ścieżkach. Mamy tego świadectwa, kiedy starsze dzieci miały trudności z różnymi etapami swojego życia, to młodsze od samego początku objęte modlitwą rodziców już od tego są wolne i rozwijają się bardzo harmonijnie. To jest uderzające! No i kolejny bardzo ważny powód – to modlitwa wspólnotowa, nawet kiedy ja zapomnę – inni pamiętają. To bardzo mobilizuje do regularności i wytrwałości. To modlitwa prosta, skuteczna i nie wymaga wiele czasu. Odmawiając jedną dziesiątkę różańca – zyskuję dla swoich dzieci modlitwę innych 19stu rodziców i cały różaniec jest za nie codziennie odmówiony. To zdecydowanie opłacalna inwestycja czasu!

Dlaczego tak ważna jest właśnie modlitwa różańcowa za dzieci?

…bo tak nam mówi Maryja zapraszając do modlitwy. Odczuwamy, że tak naprawdę jest to dar Matki Bożej dla wszystkich rodziców na świecie. Dar dany na trudne czasy, kiedy dzieci, rodzice i rodziny poddane są wielu atakom zła. Niemal powszechnie dostępny jest okultyzm, wróżby, magia itp. Powszechny jest zalew pornografii i seksualizacji nawet małych dzieci. A różaniec jest od wieków bronią przeciw złemu duchowi i wszystkim jego poczynaniom. Jest to modlitwa prosta, dostępna każdemu, a jednocześnie bardzo głęboka, bazująca na Słowie Bożym, korzystająca z bogactwa tradycji Kościoła i z nim nierozerwalnie związana!

dziecko

I Bóg błogosławi…

Z całą odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że nie ma takiej trudnej sprawy, która poprzez tę modlitwę nie mogłaby zostać rozwiązana. Nie słyszano, aby Maryja kogokolwiek kto się do niej w potrzebie ucieka opuściła! Jej można wszystkie swoje sprawy powierzyć jako – Pośredniczce Łask!

Jak można dołączyć?

To proste, wystarczy skrzyknąć grupę kilku, kilkunastu osób. Potem zapoznać się z zasadami tej modlitwy i zaczynać! Zaczynać Aktem Zawierzenia i modlić się w tej grupie oraz zapraszać innych do uzupełnienia tej róży do pełnych 20 osób. Bardzo często się zdarza, że już po kilku czy kilkunastu dniach brakuje miejsca w jednej róży i trzeba tworzyć kolejną! Natomiast te osoby, które z różnych względów nie mogą należeć do róży zorganizowanej w ich środowisku mogą się zgłosić poprzez stronę internetową – do róż tworzonych przez internet ze zgłoszeń indywidualnych. Nikogo nie zostawiamy bez pomocy i możliwości włączenia się do modlitwy! To Maryja zaprasza, warto z tego zaproszenia skorzystać! Nasz adres: www.rozaniecrodzicow.pl

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę