Nasze projekty
Reklama

Eliasz. Prorocy od A do Z

To do niego Bóg przyszedł w lekkim powiewie.

O proroku: To jeden z największych w tym doborowym gronie. O jego życiu wiemy także bardzo dużo, bo wiele jego epizodów z jego udziałem jest opowiedzianych ze szczegółami w Księgach Królewskich. Postać Eliasza to skomplikowana mozaika i fascynująca opowieść: wielki mąż Boży walczący z samym królem i wskrzeszający umarłych, a także zwyczajny człowiek, przeżywający swoje kryzysy i gotowy zrezygnować ze swojej misji. Żył w północnym królestwie za czasów króla Achaba i jego pogańskiej żony Izebel.

Główne przesłanie: Eliasz z zapalczywością walczył o czystość wiary w czasach, kiedy Izrael często błądził i szukał pomocy u obcych bogów. Lecz pośród spektakularnych cudów znajduje się także jedno z najpiękniejszych objawień Boga w całym ST: Bóg przychodzi do Eliasza nie w mocy wiatru, ognia czy trzęsienia ziemi, lecz w cichym powiewie. Prorok Malachiasz zapowiedział później, że Eliasz musi powrócić przed nadejściem dnia Pańskiego. Stąd pochodzi jego utożsamienie w NT z osobą Jana Chrzciciela.

Cytat: Wówczas Eliasz zbliżył się do całego ludu i rzekł: «Dopókiż będziecie chwiać się na obie strony? Jeżeli Jahwe jest [prawdziwym] Bogiem, to Jemu służcie, a jeżeli Baal, to służcie jemu!» (1 Krl 18,21)

Reklama

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę