Nasze projekty

Kwarantanna jak klauzura. Siostra zakonna radzi jak przetrwać

Tego jeszcze nie było, żebyśmy my, mniszki klauzurowe, stały się nagle ekspertami, pytanymi przez świeckich, jak żyć - mówi s. Małgorzata Borkowska OSB, mniszka klauzurowa dając wszystkim zamkniętym w kwarantannie lub odosobnieniu jak przetrwać to nagłe zamknięcie.

Reklama

Siostra zauważa, że „całe mnóstwo porządnych ludzi znalazło się nagle w czymś całkiem podobnym do klauzury, nie bardzo sobie z tym radzą, i chcieliby skorzystać z naszego doświadczenia: jak my sobie radzimy. Wiele z nas żyje przecież w ten sposób bardzo długo – i żyje”. 

Jak przetrwać zamknięcie? Jej rady są trzy:

motywacja,

Reklama
Reklama

czas 

humor.

Znaczenie każdej z nich dla przetrwania obecnego zamknięcia wyjaśnia po kolei s. Małgorzata w swoim tekście, który czyta w tym filmie:

Reklama
Reklama

Siostra Małgorzata Borkowska jest klauzurową mniszką benedyktynką z klasztoru w Żarnowcu, ponadto historykiem, pisarką i autorką 47 opublikowanych książek. Zanim wstąpiła do klasztoru studiowała filologię polską, filozofię i teologię. To ona napisała słynną już  „Oślica Baalama” – pełną błyskotliwego humoru i miłości do Kościoła opowieść o kłopotach, jakie mają zakonnice z kapłanami.

ad/Stacja7

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite