Nasze projekty

16 października 1978. Habemus Papam!

"Ogłaszam Wam wielką radość - mamy Papieża! Najdostojniejszego i czcigodnego księdza Karola..." Te znamienne słowa świat usłyszał wieczorem 16 października 1978 r.

Reklama

Atmosferę tamtego niezwykłego wieczoru po konklawe zwołanym po śmierci Jana Pawła I znakomicie oddają nagrania z Placu Świętego Piotra. Wtedy padła słynna zapowiedź „Habemus papam!” (Mamy Papieża).

Oto tłumaczenie słów wypowiedzianych do Włochów przez Jana Pawła II chwilę po ukazaniu się na balkonie Bazyliki.

Reklama
Reklama

„Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus! Najdrożsi Bracia i Siostry!

Jesteśmy jeszcze wszyscy pogrążeni w bólu po śmierci naszego umiłowanego papieża Jana Pawła I. I oto najprzewielebniejsi kardynałowie powołali nowego Biskupa Rzymu. Wezwali go z dalekiego kraju…dalekiego, lecz zawsze tak bliskiego przez wspólnotę w wierze i tradycji chrześcijańskiej. Obawiałem się przyjąć ten wybór, ale uczyniłem to w duchu posłuszeństwa względem naszego Pana Jezusa Chrystusa i z całkowitą ufnością względem Jego Matki, Najświętszej Maryi Panny.

Nie wiem, czy potrafię wyrazić się jasno w waszym…naszym języku włoskim. Jeżeli się pomylę, to mnie poprawicie. I tak staję przed wami wszystkimi, aby wyznać naszą wspólną wiarę, naszą nadzieję, naszą ufność pokładaną w Matce Chrystusa i Kościoła, a także, aby rozpocząć na tej drodze historii i Kościoła z pomocą Boga i z pomocą ludzi.”

Reklama
Reklama

ad/Stacja7


Trafiłeś w sieci na film, który trzeba zobaczyć? Prześlij nam link na [email protected]


 

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę