Nasze projekty

Różaniec papieża Franciszka dla chorzowskich niepełnosprawnych

Śląska Fundacja Pomoc Niepełnosprawnym im. Grzegorza Zymanka w Chorzowie otrzymała symboliczny osobisty dar od Ojca Świętego Franciszka. Za pośrednictwem Jałmużnika Papieskiego abp. Konrada Krajewskiego do Chorzowa trafił piękny papieski różaniec wraz z błogosławieństwem dla uczestników fundacyjnego spotkania wigilijnego, które odbyło się tuż przed Bożym Narodzeniem.

Reklama

Śląska Fundacja Pomoc Niepełnosprawnym istnieje od 2001 roku, prowadząc różnorodną działalność na rzecz poprawy sytuacji osób niepełnosprawnych w Chorzowie. Początki idei sięgają czasów odleglejszych – od ponad trzydziestu lat w dzielnicy Batory funkcjonuje Duszpasterstwo Osób Niepełnosprawnych, powstałe z inicjatywy Grzegorza Zymanka – niepełnosprawnego społecznika i katechety, który był następnie pomysłodawcą, Fundatorem i pierwszym prezesem Fundacji.

 

Stałą częścią działalności Fundacji są coroczne spotkania wigilijne podopiecznych i pracowników. W spotkaniu zorganizowanym w grudniu 2012 roku prezes Grzegorz Zymanek uczestniczył po raz ostatni – niedługo potem zachorował i zmarł niespodziewanie w szpitalu.

Reklama

 

Różaniec papieża Franciszka dla chorzowskich niepełnosprawnych

Sytuacja była dramatyczna, ale członkowie Zarządu i pracownicy Fundacji wiedzieli, że dzieło trzeba kontynuować. Wyzwanie zostało podjęte, ze świadomością, że choć pozyskiwanie środków na działalność nie jest rzeczą łatwą w dzisiejszych czasach, rozmaite działania pomocowe mają dla środowiska osób niepełnosprawnych ogromne znaczenie. Jedną z istotnych aktywności Fundacji jest prowadzona od lat, dzięki współpracy z Caritas Archidiecezji Katowickiej, akcja dystrybucji żywności wśród niepełnosprawnych żyjących na granicy ubóstwa.

Reklama

 

Spotkania Duszpasterstwa Niepełnosprawnych odbywają się w parafii WNMP w Chorzowie Batorym od września do czerwca w każdą trzecią sobotę miesiąca, obecnie prowadzi je ks. Adam Pukocz.

Różaniec papieża Franciszka dla chorzowskich niepełnosprawnych

Reklama

Dla uszanowania dorobku i zaangażowania Grzegorza Zymanka, a także podkreślenia woli kontynuacji jego dzieła, uchwałą nowego zarządu Fundacji, organizacji nadano jego imię. Następcą zmarłego prezesa została Monika Osadnik, zaangażowana społecznie mama niepełnosprawnego nastolatka – Sylwestra, która w poprzednim składzie zarządu Fundacji przez wiele lat pełniła funkcję sekretarza, prowadząc wówczas równolegle Koło Przyjaciół Dzieci Niepełnosprawnych “Nadzieja”. Od początku swej aktywności w strukturach Fundacji Monika Osadnik pozostaje wolontariuszem.

 

Papieski różaniec dla Śląskiej Fundacji Pomoc Niepełnosprawnym im. Grzegorza Zymanka nadszedł pocztą, w odpowiedzi na korespondencję przesłaną do Watykanu w imieniu zarządu Fundacji. Przekazując błogosławieństwo Ojca Świętego Franciszka, abp Konrad Krajewski zapewnił także o modlitwie w intencji misji Fundacji przy grobie bł. Jana Pawła II.

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę