Nasze projekty

Ks. Marcin Kowalski o „Jutro Niedzieli”: Zestaw narzędzi, żeby rozpakować Pismo Święte

Ks. Marcin Kowalski i ks. Przemysław Śliwiński, czyli autorzy książki „Jutro Niedziela” byli gośćmi programu TVP „W dobrej wierze”. ‘Ta książka została w ten sposób zaplanowana, by pomóc uczestnikom niedzielnej Eucharystii w słuchaniu. To nie jest zastąpienie homilii, to nie jest komentarz do liturgii słowa, tylko przede wszystkim przygotowanie do słuchania niedzielnej liturgii” – zaznaczył ks. Śliwiński.

Reklama

W programie „W dobrej wierze” byli pytani o to, czym jest adwent i jak dobrze przygotować się do świąt Bożego Narodzenia. Dzisiaj bardzo często przyspieszamy sobie Boże Narodzenie już od wielu lat jest tak, że wcześniej są puszczane kolędy, bardzo wcześnie przystrajamy domy, tak jakby to już były święta Bożego Narodzenia i w rzeczywistości, kiedy nadchodzi czas Bożego Narodzenia, to już jesteśmy tym czasem znudzeni i wydaje się, że trzeba kończyć. To dlatego, że nie dotykamy istoty świąt Bożego Narodzenia, czyli tego, czym tak naprawdę ten czas jest i co adwent oznacza – mówił ks. Śliwiński.

Sama nazwa Adwent, czy też paruzja, oznacza po grecku obecność, ale także przyjście. Przyjście bardzo szczególnej osoby. Kiedy w starożytności używano tych słów, to miano na myśli króla, albo urzędnika wysokiej rangi w świecie grecko-rzymskim, który przybywał do miasta i trzeba go było odpowiednio przyjąć. Więc przychodzi król na spotkanie którego autentycznie trzeba przygotować nie tylko swój dom, ale także swoje serce – dodawał ks. Kowalski.

U podstaw dobrego czytania zrozumienie

W rozmowie padło też pytanie o drugi tom książki „Jutro Niedziela”, którą wydała Stacja7.pl. Ta książka została w ten sposób zaplanowana, by pomóc uczestnikom niedzielnej Eucharystii w słuchaniu. To nie jest zastąpienie homilii, to nie jest komentarz do liturgii słowa, tylko przede wszystkim przygotowanie do słuchania niedzielnej liturgii – zaznaczył ks. Śliwiński.

Reklama

Ks. Kowalski zauważył, że publikacja daje niezbędne narzędzia do tego, żeby wnikliwie czytać Pismo Święte. Mamy nadzieję, że dajemy cały zestaw narzędzi, które pomogą zwykłemu czytelnikowi rozpakować sobie Pismo Święte. Mamy historyczne, kulturowe i translatorskie narzędzia do tego, żeby cofnąć się trochę w czasie. Mam nadzieję, że odkryjemy między pierwszymi chrześcijanami a nami, tymi, którzy „żyjemy u końcu czasów”, wcale nie ma takiej przepaści.

U podstaw każdego dobrego czytania i słuchania Słowa Bożego leży coś, co Pan Jezus określa jako zrozumienie. Pewnie kojarzymy przypowieść o ziarnie, które wpada w różne rodzaje ziemi. Ostatecznie Jezus mówi: kto jest jak ta dobra ziemia? Ten kto rozumie słowo, ten kto ma czas dla niego, czyli kto się zatrzyma chociaż na chwilę, żeby pomyśleć. Wtedy zacznie składać w całość to słowo, po grecku zrozumieć, to znaczy tyle, co poskładać w całość. Ten, kto to zrobi, czyli poświęci słowu odrobinę czasu, ten zawsze znajdzie owoce w swoim życiu, bo ono samo w sobie jest skuteczne – zakończył ks. Kowalski.

SPRAWDŹ: „Jutro Niedziela Rok A” z wyróżnieniem na gali nagrody Feniks 2020!

Reklama

ag/TVP/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę