Nasze projekty
Fot. YouTube/Archidiecezja Krakowska

„Wydawało nam się wtedy, że stracimy Wujka”. Danuta Rybicka wspomina ks. Wojtyłę

Kiedy państwo Rybiccy dowiedzieli się o wyborze kard. Karola Wojtyły na papieża zareagowali… płaczem. "Po chwili zapytaliśmy się samych siebie, dlaczego właściwie my płaczemy, przecież powinniśmy się cieszyć. Wydawało nam się wtedy, że stracimy Wujka" – wspomina pani Danuta.

Reklama

Kiedy Danuta Rybicka poznała ks. Karola Wojtyłę miała niespełna 20 lat i zachęcona przez swoją koleżankę z internatu Sióstr Nazaretanek, postanowiła pomóc młodemu wikaremu, który „chciał rozśpiewać kościół” w święto Matki Bożej Gromnicznej. Nie przypuszczała wtedy, że ta decyzja zaważy na całym jej dalszym życiu. Studenci i studentki stworzyli chórek, który uświetniał śpiewem liturgię w bazylice św. Floriana, jednak był to dopiero początek ich wspólnej drogi. Po Mszy świętej ksiądz podziękował nam i zaprosił na Eucharystię o 6.00 rano, którą chciał odprawić w naszej intencji. I tak właśnie to wszystko się zaczęło – wspomina pani Danuta.

Wujek

Bardzo szybko między młodym ks. Karolem Wojtyłą i grupą studentów nawiązała się szczególna więź. Był ich duszpasterzem, autorytetem i powiernikiem. Zawsze miał dla nas czas – podkreśla Danuta Rybicka. W tym czasie zrodził się pomysł wspólnych wyjazdów. Celem pierwszej wyprawy było Zakopane, bo jak się okazało ani młodzi, ani ks. Karol nie widzieli nigdy wcześniej kwitnących krokusów. Chwilę przed odjazdem pociągu okazało się jednak, że pojechać może tylko kilka dziewczyn. Mimo wszystko młody wikary postanowił, że i tak wyruszą. Był straszny tłok i całą drogę męczyłyśmy się, jak zwracać się do księdza – tłumaczy pani Danuta, wskazując, że w tamtych czasach duszpasterze nie mogli spotykać się z młodzieżą poza kościołem, a sam fakt, że ksiądz podróżowałby sam z kilkoma młodymi dziewczętami był nie do pomyślenia. Kiedy po kilku godzinach dotarli na miejsce, Danuta Rybicka postanowiła zaproponować Karolowi Wojtyle, żeby w takich sytuacjach mogli nazywać go wujkiem. Wysłuchał, odszedł od nas parę kroków, potem wrócił i powiedział: „Możecie”. Tak narodził się „Wujek”.

CZYTAJ: Najlepsze wakacje, czyli jakie? Odpowiada sam św. Jan Paweł II!

Reklama

Towarzyszenie

Wyjazd do Zakopanego stał się początkiem wielu wspólnych wypraw górskich i spływów kajakowych. Z założonej w ten sposób „Rodzinki” zaczęły tworzyć się prawdziwe rodziny, a Karol Wojtyła, na którego kapłańskiej drodze pojawiały się kolejne zaszczyty, wciąż był blisko. On nam towarzyszył. Od tych Mszy świętych o szóstej rano. On udzielał nam ślubów, chrzcił nasze dzieci… – mówi pani Danuta. Mimo coraz większej liczby obowiązków, relacja nawiązana w czasach duszpasterstwa w kościele św. Floriana pozostawała niezmienna. Bardzo chciał być z nami i był z nami – podkreśla pani Rybicka.

Wujek pozostaje Wujkiem

Kiedy państwo Rybiccy dowiedzieli się o wyborze kard. Karola Wojtyły na papieża zareagowali… płaczem. Po chwili zapytaliśmy się samych siebie, dlaczego właściwie my płaczemy, przecież powinniśmy się cieszyć. Wydawało nam się wtedy, że stracimy Wujka – wspomina pani Danuta. Mimo, że ówczesne komunistyczne władze uniemożliwiły polonistce wyjazd na inaugurację pontyfikatu Jana Pawła II, 16 października nie zmienił relacji, nawiązanej w Krakowie i stał się początkiem wielu niezapomnianych spotkań już w Watykanie, a przede wszystkim korespondencji, która trwała aż do ostatnich dni papieża Polaka.

Cykl „Poznaj Go” to seria wywiadów z tymi, którzy mogą nazywać się przyjaciółmi św. Jana Pawła II – koleżanką z Wadowic, członkami „Rodzinki”, uczniami, najbliższymi współpracownikami w Krakowie i Watykanie. Nagrania wideo ukazują się 18. dnia każdego miesiąca na stronie internetowej diecezja.pl oraz w diecezjalnych mediach społecznościowych. Cykl realizowany jest przez Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej przy wsparciu Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice.

Reklama

diecezja.pl, zś/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę