Nasze projekty

Trudna sytuacja w Syrii i Strefie Gazy spowodowana pandemią koronawirusa

W Syrii, gdzie krwawy konflikt wewnętrzny trwa już niemal dziesięć lat, blisko połowa placówek medycznych jest zniszczona. W izolowanej Strefie Gazy niewydolna służba zdrowia nie radzi sobie z nowymi wyzwaniami. W regionach boleśnie doświadczonych jeszcze przed pandemią, sytuacja jest wręcz dramatyczna.

W Strefie Gazy walkę z pandemią utrudnia brak sprzętu oraz wykwalifikowanego personelu. Na Zachodnim Brzegu Jordanu oraz w samej Gazie potwierdzono blisko 50 tys. zakażeń koronawirusem, statystyki niepokojąco rosną od czerwca (dane wg. John Hopkins University). Dostępne dane dotyczące liczby zakażeń w Syrii mówią o ponad 5 tys. osób zarażonych.

Jednak prawdziwa skala zagrożenia pozostaje nieznana ze względu na brak skutecznych procedur i narzędzi diagnostycznych. Dobrowolne testy na obecność wirusa (testy PCR) można zrobić jedynie w kilku ośrodkach, które świadczą usługi wyłącznie osobom wyjeżdżającym poza granice kraju. Koszt takiego badania sięgnął ponad 126 tys. SYP, co przewyższa dwukrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Złą sytuację potęguje brak programów osłonowych w rodzaju naszych tarcz antykryzysowych. Zamrożenie gospodarki, choćby częściowe, oznaczające konieczność zamknięcia małych warsztatów, czy sklepików, to dla ich właścicieli prawdziwy dramat. Codziennością staje się wybór, co kupić: lekarstwo dla chorej matki, czy jedzenie dla dzieci.

Reklama

Rodzina rodzinie

Odpowiedzią na dramatyczną sytuację rodzin poszkodowanych w konfliktach zbrojnych jest program „Rodzina rodzinie” realizowany przez Caritas Polska. W jego ramach już 20 tys. polskich darczyńców przekazało wsparcie o wartości ponad 57 mln zł, które trafiło do 9 tys. rodzin, głównie syryjskich. Darowizny są przeznaczane na zaspokojenie podstawowych potrzeb (zakup żywności, lekarstw, opłacenie leczenia), a w czasie zagrożenia epidemią mogą ratować życie rodzinom znajdującym się w najtrudniejszej sytuacji, zwłaszcza tym, które opiekują się osobami w podeszłym wieku.

Na stronie internetowej programu rodzinarodzinie.caritas.pl  znajdują się informację o rodzinach potrzebujących pomocy – wsparcie finansowe można przekazać poprzez jednorazową wpłatę, bądź wybrać wsparcie całoroczne.

Reklama

Informację o pomocy i rodzaju wsparcia dla rodzin można uzyskać także na stronie internetowej Caritas: caritas.pl

caritas.pl, zś/Stacja7
fot. Twitter/Caritas Polska

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę