Nasze projekty

„Czyńmy pokój”. Wkrótce Betlejemskie Światło Pokoju dotrze do Polski

W niedzielę 10 grudnia do Polski dotrze Betlejemskie Światło Pokoju, które harcerze i harcerki należący do Związku Harcerstwa Polskiego odbiorą od słowackich skautów.

fot. Exe Lobaiza/cathopic.com

W tym roku inicjatywie towarzyszy hasło: „Czyńmy pokój”. Uroczyste przekazanie odbędzie się podczas Mszy świętej rozpoczynającej się o 8:30 w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem. Rozpalane w Betlejem Świtało Pokoju symbolizuje Jezusa Chrystusa, który niesie pokój całemu światu. W tym roku towarzyszy nam hasło „Czyńmy pokój”, dodatkowo podkreślając aspekt pokoju, którego obecnie tak bardzo nam brakuje. Fakt, że światło idzie do nas z Betlejem, w które obecnie toczy się konflikt, dodatkowo podkreśla to przesłanie – podkreśliła phm. Maria Skowronek. Dodała, że Związek Harcerstwa Polskiego zachęca do głębokiej refleksji nad tym, czym jest pokój, także ten wewnętrzny oraz dotyczący codziennych relacji międzyludzkich.

W tegorocznym Betlejemskim Zlocie weźmie udział ponad 3000 harcerzy i harcerek z całej Polski, którzy w niedzielę 10 grudnia ruszą do swoich miejscowości i tym samym rozproszą Światło po całej Polsce. Poprzedzi to ich udział w dwudniowym (8-9 grudnia) zlocie, podczas którego harcerze zamienią Zakopane w zimową stolicę harcerstwa. Wydarzenie rozpocznie się w formie wspólnego piątkowego apelu, po którym odbędzie się widowisko – pokaz malowania na piasku ukazujący tradycję Betlejemskiego Światła Pokoju. Drugi dzień zlotu to gra terenowa złożona z 6 tras tematycznych do wyboru. Następnie na Dolnej Równi otworzy się miasteczko zlotowe z rozmaitymi aktywnościami, które zachęcają do czynienia pokoju i ukazują go z różnych perspektyw. 

PRZECZYTAJ: Anna Lewandowska: „Otwórzmy swoje serce i z pełną miłością pomóżmy innym ludziom”

Reklama

Kiedy Światło Pokoju trafi do stolicy?

Do Warszawy Betlejemskie Światło Pokoju trafi w najbliższy poniedziałek, gdzie w Archikatedrze św. Jana odbędzie się uroczysta Msza św. z przekazaniem. Wezmą w niej udział harcerze z Chorągwi Stołecznej oraz Mazowieckiej ZHP. Po Eucharystii harcerze zawiążą symboliczny krąg, by przekazać „iskierkę” wszystkim zgromadzonym na wydarzeniu, a także chętnym przechodniom, którzy otrzymają także pocztówki z tegorocznym hasłem oraz informacją na temat inicjatywy.

Na naszej pocztówce umieściliśmy cytat z Ewangelii św. Mateusza: „Idź pojednaj się z bratem swoim”. Betlejemskie Światło Pokoju ma nieść pokój całemu światu, ale my postarajmy się skupić na tym, by nieść go także w skali mikro – w naszych rodzinach, środowiskach nauki, pracy, tylko w ten sposób możemy budować pokój na większą skalę – wyjaśnia przedstawicielka Chorągwi Stołecznej ZHP.

W Polsce Światło trafi nie tylko do Prezydenta RP, marszałków obydwu izb, czy premiera, ale także do ludzi, organizacji i instytucji, które każdego dnia wspierają tworzenie pokoju, oraz do każdego, kto będzie chciał je przyjąć. Zaniesiemy światło mi.in. na „Święta z Ubogimi” organizowane przez wspólnotę Sant’Egidio, by zanieść je ludziom szczególnie potrzebującym. Kolejnym symbolicznym miejsce, do którego planujemy się udać jest Fundacja Dom Ukraiński, przekazując to symboliczne Światło Pokoju naszym braciom Ukraińcom – podsumowała phm. Maria Skowronek. 

Reklama

Płomień przemierzający cały świat

Betlejemskie Światło Pokoju to międzynarodowa sztafeta, w ramach której płomień pochodzący z Groty Narodzenia Pańskiego obiega cały świat, niosąc nadzieję. 

Płomień zapalony w grocie przemierza za sprawą skautów z całego świata długą drogę, by poprzez kraje i kontynenty dotrzeć m.in. do Polski. Od tego ognia, 10 grudnia, zapalane są świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom Caritas, które następnie trafiają do wielu środowisk, instytucji i domów, niosąc nadzieję i w symboliczny sposób rozpalając w każdym człowieku chęć pomagania innym.

ZOBACZ: „Świeca, która tworzy polską Wigilię”. Rusza tegoroczne Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

Reklama

Związek Harcerstwa Polskiego to największa w Polsce młodzieżowa organizacja, która zrzesza ponad 105 000 członków. Od ponad 100 lat ZHP wspiera rozwój dzieci i młodzieży, kształtuje proaktywną postawę oraz umożliwia zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych w dorosłym życiu. Dzięki codziennemu zaangażowaniu ponad 12 000 instruktorów-wolontariuszy, ZHP oferuje nie tylko wyjątkowe harcerskie wyjazdy, ale także różnorodne aktywności pozalekcyjne, które odbywają się przez cały rok. Kultywowanie wartości takich jak przyjaźń, przygoda, rozwój i obywatelskość sprawiają, że harcerstwo odpowiada zarówno na aktualne potrzeby młodych ludzi, jak i na wyzwania współczesnego świata. ZHP jest również jednym z aktywnych członków-założycieli Międzynarodowej Organizacji Ruchu Skautowego WOSM, która skupia ponad 40 mln skautów na całym świecie.

KAI/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę