Nasze projekty

Zmarł Mario Agnes, dawny naczelny L’Osservatore Romano

W wieku 86 lat zmarł w Watykanie po długiej chorobie Mario Agnes, były dyrektor L'Osservatore Romano i przyjaciel papieża Wojtyły.

Redaktorem naczelnym watykańskiej gazety mianował go w 1984  r. właśnie św. Jan Paweł II.

W czasie swojej długiej kariery był m.in. profesorem historii chrześcijaństwa na Uniwersytecie Cassino i La Sapienza w Rzymie, a od 1973 do 1980 roku prezesem krajowej Akcji Katolickiej. W 1976 r. Paweł VI mianował go prezydentem Nei (Nuova Editoriale Italiana), wydawcą dziennika Avvenire.

Krótko zaangażował się w politykę jako niezależny radny miejski w Rzymie. W L’Osservatore Romano pracował do października 2007 roku, kiedy przeszedł na emeryturę, a Benedykt XVI mianował go „dyrektorem honorowym”. Rok wcześniej, w styczniu 2006 roku otrzymał tytuł „Ambasadora Rzymu” od spraw komunikacji.

Reklama
Reklama

Znaczenie jego osoby dla kolejnych papieży dobrze pokazuje list, który napisał do niego Benedykt XVI tuż po odejściu Mario Agnesa na emeryturę. „Z wielkim szacunkiem i serdeczną życzliwością zwracam się do Ciebie, znamienity i drogi profesorze, w chwili, gdy po latach zaangażowania w służbie wyższej odpowiedzialności, jaką było kierowanie L’Osservatore Romano, odchodzisz z urzędu ze względu na ograniczenia wiekowe. Przede wszystkim czuję się zobowiązany, aby wyrazić ci moje głębokie uznanie dla cech Twojej inteligencji i serca, które ujawniły się w wypełnianiu Twoich delikatnych i wymagających obowiązków. Z przyjemnością potwierdzam w tym względzie sąd mojego ukochanego poprzednika, papieża Jana Pawła II, który w liście skierowanym do ciebie w marcu 1985 r. podkreślił „Twoje kompetencje zawodowe, a zwłaszcza spójne zaangażowanie chrześcijanina, Twoją miłość do Kościoła i Twoją przykładną wierność Magisterium”.

ad, Vatican Insider

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite