Nasze projekty

Synod przypomina o bolesnej rzeczywistości

Synod Biskupów to doskonała okazja do przypomnienia o niesprawiedliwościach, wojnach i młodych ludziach bez nadziei na przyszłość. Wskazuje na to arcybiskup Dieudonné Nzapalainga z Bangi. Podkreśla on, że zamykając oczy na zbyt wiele problemów świat przyzwala na ich istnienie.

– Naszym obowiązkiem jest danie młodym lepszej perspektywy na przyszłość, stworzenie im warunków, w których migracja nie będzie już stanowić jedynej alternatywy na lepsze życie – wskazuje na to uczestniczący w Synodzie Biskupów kard. Dieudonné Nzapalainga.

Przypomina on, że wielu młodych nie uczęszcza do szkoły od 2013 r., kiedy w tym kraju doszło do wybuchu kolejnej wojny. Wskazuje zarazem, że na dzień dzisiejszy trzy czwarte terytorium Republiki Środkowoafrykańskiej okupowane jest przez różne grupy zbrojne. – Jeśli nie zrobimy nic, by pomóc młodzieży stracimy bezpowrotnie kolejne pokolenie, które mogłoby wziąć w ręce przyszłość naszego kraju – podkreśla arcybiskup Bangi.

– Przywrócenie pokoju jest pierwszym krokiem ku lepszej przyszłości młodego pokolenia – wskazuje na to uczestniczący w synodzie bp Rosolino Binanchetti Boffelli z Gwatemali. Przypomina on, że ten kraj wciąż podnosi się z 35-letniej wojny domowej, zakończonej w 1996 r., podczas której wszelkimi siłami próbowano zniszczyć także Kościół. „Ludzie, których próbowano wychować bez Boga, teraz wracają i proszą o sakramenty – mówi, nawiązując do 60 chrztów dorosłych, których udzielił w tym roku tylko w swej diecezji.

Reklama
Reklama

– Teraz zagrożeniem staje się dla naszych młodych drapieżna globalizacja, która niszczy naszą kulturę i tradycję, a także wartości rodzinne – podkreśla bp Boffelli. Wskazuje, że ten temat mocno wybrzmiał na synodzie. – Młodzi potomkowie Majów w moim kraju chcą być wysłuchani, a nie tylko słyszeć, jak inni każą im żyć – podkreśla ordynariusz Quiché.


KAI

 

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite