Nasze projekty

Papież mianował konsultorów sekretariatu Synodu Biskupów

Powołani przez papieża eksperci prawdopodobnie wezmą udział w konsultacjach dotyczących podstawowych kwestii teologicznych i kanonicznych, przed drugim etapem zgromadzenia synodu w Watykanie.

fot. Bob Wilson/cathopic.com

Papież Franciszek mianował pięciu konsultorów Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów. Jak poinformowało 10 stycznia Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej są to: ks. Piero Coda, sekretarz generalny Międzynarodowej Komisji Teologicznej, australijski arcybiskup Timothy Costelloe, dwaj profesorowie  dogmatyki: Libańczyk dr Gabriel Alfred Hachem – profesor teologii z maronickiego Uniwersytetu Ducha Świętego w Kasliku k .Bejrutu) i Giuseppe Bonfrate, teolog z Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie, a także biblista Paul Bere SJ z Burkina Faso.

Tych pięciu ekspertów prawdopodobnie weźmie udział w konsultacjach dotyczących podstawowych kwestii teologicznych i kanonicznych w okresie poprzedzającym drugi etap zgromadzenia Synodu Biskupów nt. synodalności w Watykanie.

ZOBACZ: “Synod o synodalności”, a “Niemiecka droga synodalna”. Na czym polega różnica?

Reklama

W październiku ubiegłego roku około 350 członków XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów na temat: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja” spotkało się w Watykanie na pierwszej sesji, aby omówić nowe formy  działań i procesy decyzyjne w Kościele katolickim. Kolejne spotkanie zaplanowano na październik 2024 roku. Do tego czasu są kontynuowane konsultacje w diecezjach i na szczeblu kościelnym. 

Równolegle ma być prowadzony odrębny proces konsultacji w konkretnych kwestiach. O dokładnych tematach tego oddzielnego procesu decyduje papież Franciszek. Sekretariat jeszcze czeka na wybór tych tematów przez papieża. Sformułowane pytania będą następnie przekazane „synodalnym grupom roboczym” złożonym z ekspertów ze wszystkich kontynentów oraz przedstawicieli Kurii Rzymskiej. Zgromadzenie synodalne otrzyma ich wyniki w celu dalszej dyskusji na drugiej sesji w październiku.  

KAI, pa/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę