Nasze projekty

Papież otrzymał Betlejemskie Światło Pokoju. Przekazała je 12-letnia dziewczynka z Austrii

Światło Pokoju z Betlejem dotarło do Watykanu: Papież Franciszek podczas środowej audiencji generalnej 14 grudnia przyjął światełko z rąk austriackiej dziewczynki Sary Noska, zapalone przez nią w Grocie Narodzenia Jezusa w Betlejem.

fot. anacris/Cathopic

Pozdrawiając przybyłych na audiencję pielgrzymów papież podziękował delegacji Górnej Austrii z biskupem Manfredem Scheuerem i gubernatorem Thomasem Stelzerem za symbol pokoju. Prośmy Pana o dar pokoju, którego świat tak bardzo potrzebuje – powiedział Franciszek, życząc wszystkim błogosławionego Adwentu.

„Dziecku Światła Pokoju” towarzyszył przedstawiciel inicjatorów prowadzonej od 1986 roku akcji – radia i telewizji ORF Górnej Austrii – dyrektor Klaus Obereder oraz ambasador Austrii przy Stolicy Apostolskiej Marcus Bergmann.

Tradycyjnie już, w ramach nabożeństwa ekumenicznego w Wiedniu, Betlejemskie Światło zostało rozesłane do wielu krajów Europy, w tym również na Ukrainę, a także do USA i krajów Ameryki Południowej. W sumie betlejemskie światełko, jako przypomnienie przesłania pokoju, które przynoszą narodziny Chrystusa, zapłonie w ponad 30 krajach świata, od lat również w Polsce.

Reklama

Betlejemskie Światło Pokoju zawiózł 13 grudnia na Ukrainę korespondent austriackiej ORF Christian Wehrschütz. Podczas skromnej uroczystości w kościele garnizonowym we Lwowie przekazał je greckokatolickiemu biskupowi pomocniczemu Wołodymyrowi Grucy. Na uroczystość przybyli skauci, dzieci poległych żołnierzy ukraińskich oraz liczni wierni.

Tradycyjnie ogień od lampy oliwnej, wiszącej w Grocie betlejemskiej zapala dziecko z Austrii

Od 1986 roku ogień od lampy oliwnej, wiszącej w Grocie betlejemskiej nad srebrną gwiazdą, oznaczającą miejsce narodzenia Pana Jezusa, zapala dziecko z Górnej Austrii wyróżnione nie tylko za dobrą naukę, ale też za aktywność społeczną. Następnie, w ramach nabożeństwa ekumenicznego w Austrii rozsyła je do różnych krajów jako symbol nadziei na pokój w świecie. Tegoroczne „dziecko Światła Pokoju” 12-letnia Sarah Noska jest uczennicą szkoły w Altenbergu. Wybrano ją, ponieważ troszczyła się o swoje ukraińskie koleżanki szkolne, jest bardzo opiekuńcza i zawsze gotowa pomóc innym. Ten świąteczny zwyczaj jest – jej zdaniem – prostym znakiem, ale takim, który przynosi radość wielu ludziom i przypomina nam co roku, jak ważny dla nas wszystkich jest pokój.

Po raz pierwszy Betlejemskie Światło Pokoju zapłonęło w 1986 roku z inicjatywy radia ORF Górnej Austrii. „Matką” tego pomysłu jest austriacka artystka Ada Brandstetter, która w tymże roku zaproponowała, aby w Wigilię Bożego Narodzenia rozgłośnia podziękowała specjalnym światełkiem wszystkim sponsorom uczestniczącym w popularnej od lat w Austrii akcji pomocy niewidomym „Światło w ciemności”. Stąd narodził się nowy pomysł – światła pokoju z Betlejem, które dziś jest już nieodłącznym zwyczajem bożonarodzeniowym w ponad 30 krajach.

Reklama

KAI, pa/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę