Nasze projekty

„Nie” dla egoizmu, rywalizacji i próżności powodującej wojny

Egoizm, rywalizacja i próżność niszczą fundamenty społeczności, sieją podziały i konflikty - mówił dziś papież Franciszek podczas porannej Mszy św. w Domu św. Marty. Kolejny raz wspomniał też o grzechu obgadywania.

Homilię oparł na rozważaniach czytanej dziś w liturgii Ewangelii  (Łk 14, 12-14). Zauważył, że nauczanie Jezusa jest jasne: w swojej dobroci nie kieruj się własną wygodą i zainteresowaniami. Działanie wyłącznie na podstawie interesu własnego jest jego zdaniem formą samolubstwa, segregacji, poczas gdy przesłanie Jezusa jest odwrotne. To bezinteresowność poszerza życie, przedłuża horyzont, ponieważ jest skierowana do wszystkich. Selektywizacja dobrych uczynków jest czynnikiem dzielącym i szkodzi jednomyślności, do której w dzisiejszym I czytaniu zachęca św. Paweł (Flp  2, 1-4) – Są dwie rzeczy przeciwne jedności: rywalizacja i próżność – podkreślił Franciszek.

W tym miejscu wspomniał o grzechu obgadywania, jako formy rywalizacji i próżności. – Obgadywanie rodzi się z rywalizacji, ponieważ jest formą wywyższenia siebie poprzez umniejszenie innego złym mówieniem o nim. To sposób niszczenia ludzi, miażdżenia bliźniego. Nie powiesz przykrych rzeczy bliźniemu otwarcie, ale rywalizujesz z nim jakby w białych rękawiczkach. Aby zobaczyć siebie jako dobrego i cnotliwego umiejszam mową drugiego – mówił papież.

Tymczasem chrześcijanin powinien pójść za przykładem Syna Bożego, kultywując „bezinteresowność”: czynić dobro, nie martwiąc się, czy inni robią to samo; siać „jednomyślności”, porzucić „rywalizację i próżność. Budowanie pokoju za pomocą małych gestów oznacza torowanie drogi porozumienia na całym świecie – mówił Franciszek.

Reklama
Reklama

Kiedy czytamy wieści o wojnach, na przykład o głodzie dzieci w Jemenie w wyniku wojny zdaje nam się, że to daleko od nas. Tymczasem ta sama wojna często toczy się w naszej rodzinie, w instytucjach, które ze sobą rywalizują, w pracy, w parafii. Będziemy jej zapobiegać dążąc do jednomyślności i harmonii, a nie własnego interesu – zakończył Franciszek.

ad, Vatican News

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite