Nasze projekty

„Bóg wychodzi do człowieka”. Anioł Pański z papieżem

O Bogu, który nie przestaje powoływać i chce hojnie wynagradzać każdego, mówił przed południową modlitwą "Anioł Pański" papież Franciszek.

Nawiązując do odczytywanej dziś w Kościołach Ewangelii o robotnikach najmowanych w czasie dnia przez właściciela winnicy, Papież wyjaśnił, że Jezus chce nam dziś pokazać dwa zadziwiające sposoby działania Boga: powołanie i wynagradzanie.

Po pierwsze, powołanie. Pięć razy gospodarz winnicy wychodzi na plac i wzywa do pracy dla niego: o szóstej, dziewiątej, dwunastej, trzeciej i piątej po południu. Wzruszający jest obraz owego gospodarza, który kilka razy wychodził na plac poszukując robotników do swojej winnicy. Ten gospodarz przedstawia Boga powołującego wszystkich i powołującego zawsze. Bóg działa w ten sposób również dzisiaj: wciąż powołuje wszystkich, o każdej porze, zapraszając do pracy w swoim królestwie. Jest to styl Boga, do którego przyjmowania i naśladowania jesteśmy z kolei powołani. Nie jest On zamknięty w swoim świecie, ale „wychodzi”. Bóg nieustannie „wychodzi”, szukając nas. Nie jest zamknięty. Bóg „wychodzi”. Wychodzi nieustannie w poszukiwaniu osób, ponieważ chce, aby nikt nie został wykluczony z Jego planu miłości – mówił Ojciec Święty.

Wyjaśniając drugie zagadnienie – wynagradzanie – zwrócił uwagę na hojność Boga, który każdemu chce dać maksymalnie wiele, nie zatrzymując nic dla siebie. – Bóg zawsze wynagradza maksymalnie. Nie ogranicza się do połowy zapłaty. Wynagradza wszystko. I tutaj rozumiemy, że Jezus nie mówi o pracy i sprawiedliwej płacy, co jest oddzielną kwestią, ale o królestwie Bożym i dobroci Ojca niebieskiego, który nieustannie wychodzi, aby zapraszać i maksymalnie wynagradza wszystkich – tłumaczył Papież.

Reklama
Reklama

Na zakończenie modlitwy Franciszek pozdrowił katolików na Węgrzech. W tych dniach miał się tam odbywać Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny, który z powodu pandemii został przesunięty przyszły rok. 52. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny, odbywający się pod hasłem „Wszystkie moje źródła są w Tobie” (Ps 87,7) odbędzie się w dniach 5-12 września 2021 r. Wciąż są otwarte zapisy dla uczestników, którzy chcieliby wziąć w nim udział, a na stronie iec2020.hu dostępne są katechezy przygotowujące do spotkania.

ah, Stacja7

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite