Nasze projekty

Ziemia Święta: biskupi katoliccy z wizytą u chrześcijan w Strefie Gazy. „Wierzymy, że pokój jest możliwy”

Z wizytą solidarności przebywa w Ziemi Świętej międzynarodowa grupa biskupów katolickich • "Przybywamy nie tylko dlatego, że pragniemy pokoju, ale dlatego, że wierzymy iż pokój jest możliwy” • To już 18 wizyta biskupów w Ziemi Świętej - wśród jej uczestników biskupi z krajów europejskich i Ameryki Północnej

Biskupi rozpoczęli swój pięciodniowy pobyt od wizyty duszpasterskiej w katolickiej parafii w Strefie Gazy w niedzielę 15 stycznia. Tam uczestniczyli we wspólnej Eucharystii, a następnie spotkali się z młodymi chrześcijanami.

W ramach 18. wizyty biskupów w Ziemi Świętej aktualną sytuację omawiają przedstawiciele Konferencji Biskupów z 12 krajów europejskich i Ameryki Północnej, w tym m.in. z Kanady, Włoch, Niemiec, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii oraz z Afryki Południowej.

„Przybywamy nie tylko dlatego, że pragniemy pokoju, ale dlatego, że wierzymy iż pokój jest możliwy” – powiedział w kazaniu arcybiskup Kapsztadu, Stephen Brislin. Przypomniał, że wizyta biskupów stoi pod znakiem “solidarności ze wszystkimi cierpiącymi w Ziemi Świętej, tak ważnej dla trzech religii monoteistycznych”. „Biskupi pochodzą z różnych krajów, z których każdy w przeszłości cierpiał na skutek wojen, ucisku, prześladowań, nienawiści i dyskryminacji” – stwierdził abp Brislin.

Reklama

Podczas spotkania z biskupami młodzi ludzie informowali o sytuacji w Strefie Gazy. Członek komitetu młodzieży chrześcijańskiej, Rami Tarazi powiedział, że wysoki stopień bezrobocia i brak perspektyw powodują, iż wielu – zwłaszcza młodych – wyjeżdża ze swoich stron ojczystych.

“Każdy młody chrześcijanin opuszczający Gazę, to stracona szansa na założenie młodej rodziny” – stwierdził Tarazi. Przestrzegł też, że bez młodzieży chrześcijańskiej również chrześcijaństwo w Gazie nie będzie miało przyszłości. Dlatego tak ważne jest wspieranie młodych ludzi “zanim nie będzie za późno”.

W programie pięciodniowego pobytu znalazły się m.in. spotkania z administratorem apostolskim Patriarchatu Łacińskiego w Jerozolimie, abp. Pierbattistą Pizzaballa, a także z innymi przedstawicielami Kościołów katolickich obrządku wschodniego oraz dyplomatami. Po jednostronnym uznaniu przez prezydenta USA Donalda Trumpa Jerozolimy jako stolicy Izraela biskupi są zaniepokojeni status quo miasta, w którym znajdują się miejsca święte dla judaizmu, chrześcijaństwa oraz islamu.

Reklama

„Celem wizyty jest umocnienie chrześcijan i Kościołów w Ziemi Świętej w ich działaniach na rzecz sprawiedliwości, pokoju i porozumienia między narodami oraz wspólnotami religijnymi, a także związków Kościoła powszechnego z nimi” – głosi komunikat informujący o wizycie. Stałym elementem organizowanych już po raz 18. wizyt międzynarodowej grupy biskupów w Ziemi Świętej są spotkania z pielgrzymami oraz wspólne liturgie z miejscowymi chrześcijanami.

KAI

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę