Nasze projekty

Na czas pandemii zamienił habit na fartuch lekarski

- To była naturalna decyzja, którą poparli moi przełożeni. Jako ksiądz mogłem wspierać też chorych sakramentami. Było to ogromnie ważne” – mówi o. Andrea Dovio. Franciszkanin przed wstąpieniem do zakonu pracował jako lekarz, dlatego po wybuchu koronawirusa zgłosił się do pomocy w szpitalu w Regionie Piemontu, jednym z miejsc najbardziej dotkniętych epidemią we Włoszech.

Ojciec Dovio odkrył kapłańskie powołanie jako 32-latek, gdy pracował jako lekarz nieopodal Turynu. Dzięki jednemu z pacjentów zafascynował się Biedaczyną z Asyżu i postanowił przywdziać franciszkański habit. – Doświadczyłem ogromu Bożego Miłosierdzia i do dziś staram się nim dzielić z innymi. Miłosierdzie to konkretne czyny, także pomoc chorym – podkreśla zakonnik.

Po wybuchu pandemii zauważył, że jego pomoc lekarska jest bardzo potrzebna, dlatego nie zastanawiał się długo nad zgłoszeniem się do jednego ze szpitali. – Myślałem też o własnej śmierci, ponieważ kiedy trafiłem na oddział mówiło się już o ponad 50 lekarzach zmarłych na koronawirusa. Zrozumiałem wtedy, że życie w strachu nie jest życiem, jest nim oddanie siebie na służbie innym, nawet płacąc najwyższą cenę – mówi.

Franciszkanin – jak podkreśla – odkrył na oddziale jeszcze mocniej Eucharystię oraz słowa, które każdego dnia wypowiada jako kapłan. – Wspaniałym świadectwem była dla mnie praca innych lekarzy i pielęgniarek, którzy totalnie oddali się na służbę potrzebującym, wiedząc, że każdego dnia narażają swe życie. Ja jako zakonnik jestem sam, oni mieli rodziny, dzieci, a mimo to z oddaniem służyli. W tej kryzysowej sytuacji odkryłem w sobie nieznane pokłady siły, ale przede wszystkim doświadczyłem łaski płynącej od Boga i Jego ogromnej opatrzności – dodaje.

Reklama
Reklama

vaticannews, kh/Stacja7

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite