Nasze projekty

Głód, zmiany klimatyczne i dżihad nie oszczędzają Sahelu

Prawdziwa katastrofa humanitarna dotyka południowe wybrzeża Sahary i północny Sudan. W najtrudniejszej sytuacji jest Niger, Mali i Burkina Faso. Caritas Italiana alarmuje o panującym tam chaosie i konfliktach, które tylko w 2020 roku spowodowały śmierć ok. 5 tys. osób. Prawie 1,5 miliona zostało przesiedlonych, a blisko 3,7 mln nie ma zabezpieczenia żywnościowego.

23-letni Eduard, aktywista i wolontariusz organizacji charytatywnej w Bamako, stolicy Mal relacjonuje, że „nad większością terytoriów oficjalne rządy nie mają już żadnej kontroli, wszystko jest w rękach islamskiej milicji”. Kobiety żyją w ciągłym strachu, nie mogą nawet wyjść z domu, aby zebrać suche drewno na opał – podkreśla Euard.

Jego świadectwo można znaleźć w najnowszym raporcie Caritas Italiana, poświęconym kryzysowi w Sahelu. To region, który w ostatnich latach został zniszczony przez ekstremizm, zmiany klimatyczne i walkę o zasoby naturalne. Ucierpiały zwłaszcza Niger, Mali i Burkina Faso, które znajdują się w centrum prawdziwej katastrofy humanitarnej. Brak bezpieczeństwa żywnościowego dotknął aż 3,7 miliona osób.

Państwo Islamskie Wielkiej Sahary

Jak mówi o. Mauro Armanino, misjonarz Stowarzyszenia Misji Afrykańskich w Nigrze, „kryzys ekologiczny przekształcił się w kryzys żywnościowy, a następnie w kryzys społeczno-gospodarczy, etniczno-religijny, wreszcie humanitarny, stając się tym samym poważną formą degradacji człowieka„. Obecnie setki tysięcy rodzin, muszą porzucać swoje domy z rozległych terytoriów, uciekając przed terrorystami.

Reklama

Rządy tych miejsc od pewnego czasu nie są w stanie zapanować nad sytuacją. Kryzys humanitarny, brak interwencji innych państw sprawiają, że przestrzeń tę coraz bardziej przejmują dżihadyści. W siłę rośnie władza „Państwa Islamskiego Wielkiej Sahary”, która uciska głównie cywilów. Terroryzuje i zabija oportunistów, opodatkowuje tych, którzy się ugną, ściągają haracz niemożliwoy do opłacenia przez biedaków zamieszkujących region Sahelu. W ten sposób dżihadyści sieją spustoszenie i zniszczenie na swojej drodze.

Caritas Italiana pracuje w Burkina Faso od ponad dekady we współpracy z Ocades-Caritas Burkina Faso. W ostatnich skupiła się głównie na pomocy żywnościowej dla przesiedleńców oraz na rozwoju wspólnot znajdujących się w trudnej sytuacji i pracy na rzecz pokoju, tak upragnionego dla regionu Sahelu.

ZOBACZ TAKŻE: Burkina Faso: Ksiądz został porwany. Znaleziono jego zwłoki

Reklama

os, KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę