Nasze projekty

Dziecko zmarło podczas prawosławnego chrztu. Rumuni chcą zmiany ceremoniału

Śmierć 6-tygodniowego dziecka, które zachłysnęło się po trzykrotnym zanurzeniu w wodzie w czasie prawosławnego chrztu wywołała w Rumunii gwałtowne reakcje. Mieszkańcy domagają się zmiany w obrzędzie udzielania tego sakramentu w świątyniach Patriarchatu Rumuńskiego. Pod internetową petycją w tej sprawie podpisało się już kilkadziesiąt tysięcy osób.

Do zdarzenia doszło w cerkwi w Suczawie. Zgodnie z prawosławną ceremonią, niewolę zostało zanurzone w wodzie święconej trzy razy. Jednak dziecko zachłysnęło się, praca jego serca ustała i mimo wysiłków lekarzy nie udało się go uratować. Sekcja zwłok wykazała u niemowlęcia wodę w płucach.

Księdzu, który dokonywał obrzędu chrztu, postawiono zarzut nieumyślnego spowodowania śmierci. Rumuński Kościół Prawosławny uznał wyniki ekspertyzy lekarskiej, ale na razie wstrzymuje się od komentarzy, czekając na zakończenie śledztwa.

Petycja o zmianę rytuału

Wiadomość o tragedii wywołała głębokie poruszenie w całej Rumunii oraz żądania, aby zmienić sposób udzielania chrztu. Dotychczas prawie 60 tys. osób popisało się pod internetową petycją, na której widnieje następujący tekst: „Biorąc pod uwagę tragiczne sytuacje, w czasie których dzieci umierały po zanurzeniu ich w wodzie w chrzcielnicy, Kościół winien natychmiast uregulować tę praktykę! Domagamy się nie zniesienia praktyki chrztu, ale jej zmiany tak, aby uniknąć niepotrzebnego, a nawet absurdalnego ryzyka”.

Reklama

To nie pierwsze takie zdarzenie

Jak przypominają media, w Rumunii kilkukrotnie dochodziło już do podobnych zdarzeń. Spowodowało to pojawienie się społecznych inicjatyw przeciwnych udzielaniu chrztu przez całkowite trzykrotne zanurzenie dziecka w wodzie.

Przedstawiciel Patriarchatu Rumuńskiego Vasile Bănescu oświadczył, że księża „powinni polewać dziecku tylko czoło” w czasie chrztu, aby uniknąć tego rodzaju tragedii. Jednak abp Teodozjusz z Tomisu odrzucił takie propozycje. Nie damy się zastraszyć – stwierdził hierarcha.

Chrzest w Kościele prawosławnym

Zasadniczo, sakrament ten jest udzielany w Kościele prawosławnym przez trzykrotne całkowite zanurzenie w wodzie. Małym dzieciom czasami zatyka się na chwilę uszy, rzadziej usta, aby zapobiec zachłyśnięciu się. Zdarza się jednak, zwłaszcza w diasporze prawosławnej, że kapłan polewa wodą tylko głowę. Budzi to wiele zastrzeżeń w środowiskach bardziej zachowawczych, a nawet zarzuty o nieważności obrzędu. W czasie chrztu katechumen otrzymuje też od razu dwa inne sakramenty: bierzmowanie i komunię św.

Reklama

ZOBACZ: Środa Popielcowa z Papieżem w Bazylice św. Piotra, a nie – jak dotąd – na Awentynie

kh/KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę