Nasze projekty

Dzięki epidemii powstała w Rumunii internetowa telewizja katolicka

W czasie pandemii, gdy przez dwa miesiące nie można było odprawiać Mszy św. w świątyniach, Kościołowi w Rumunii udało się nawiązać współpracę z władzami państwowymi, by zaspokoić potrzeby duchowe wiernych. Tak powstała TV Maria, katolicka telewizja. Rozpoczęła swoją działalność w Wielkanoc.

Państwowa telewizja w Rumunii zgodziła się na transmisję Mszy z katedry św. Józefa w Bukareszcie w niedzielę i święta. Taką samą możliwość uzyskali stanowiący w kraju większość wyznaniową grekokatolicy – Boską Liturgię transmitowano z katedry w Blaj, siedzibie arcybiskupa większego Făgăraș i Alba Iulii.

Do tej pory wierni mogli uczestniczyć w Mszy dzięki transmisji w jedynym radiu katolickim, Radia Maria. Niestety nie obejmuje ono swoim zasięgiem całego kraju. Dodatkowo dostęp do internetu ma ok 70 proc. rodzin, a w grupie osób powyżej 55 lat korzysta z niego jedynie połowa osób.

W tej sytuacji konieczne było uruchomienie katolickiej telewizji. Inicjatywę tę podjęło stowarzyszenie Radio Maria Romania. Przewodniczący stowarzyszenia, ks. Doru Popovici, przyznał, że pomysł założenia takiej telewizji pojawił się już jakiś czas temu, jednak „opatrznościowo” do jego realizacji przyczyniła się pandemia koronawirusa.

Reklama

Maria TV zaczęła nadawanie programu w Wielką Sobotę, 11 kwietnia. Dzięki współpracy z diecezjami obrządku łacińskiego i bizantyjsko-rumuńskiego, wierni mogą codziennie uczestniczyć w liturgii z katedr obu obrządków – o godz. 8 i 18. Oprócz tego udało się także retransmitować modlitwy papieża Franciszka z symultanicznym tłumaczeniem na rumuński. Wieczorami i przez całą noc Maria TV proponuje zaś widzom możliwość modlitwy w ciszy przed Najświętszym Sakramentem, udostępniając – co ciekawe – obraz z kaplicy wieczystej adoracji w Niepokalanowie.

– W przyszłości chcielibyśmy rozwinąć własną produkcję programów i współpracować z innymi telewizjami katolickimi – zapowiada ks. Popovici, dodając, że podobnie jak Radio Maria Romania, także Maria TV działa dzięki datkom radiosłuchaczy i telewidzów. Maria TV nadaje swój program także na YouTube.

Reklama

os, KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę